Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 10:43
Reklama
Reklama

Gmina Terespol: Mieszkańcy boją się, że stracą dojazd do działek

Zaczęło się od niefortunnego sformułowania użytego w projekcie uchwały Rady Gminy, dotyczącego wyłączenia z użytkowania publicznej drogi w Małaszewiczach Dużych, służącej jako dojazd do gruntów rolnych i lasów. Wykupem części drogi zainteresowana jest firma, która rozpoczyna inwestycję na sąsiednich działkach. Mieszkańcy boją się, że stracą jedyny dojazd do swojej własności, dlatego żądają od wójta prawomocnego zapewnienia, że drodze zostanie przywrócony publiczny charakter.
Gmina Terespol: Mieszkańcy boją się, że stracą dojazd do działek

Firma Inbap Intermodal rusza z budową terminalu w Małaszewiczach Dużych, bezpośrednio przy trasie E30. W sąsiedztwie inwestycji przebiega droga zwana Wygonem. Służy ona obecnie jako prawny dojazd do gruntów czterem właścicielom oraz osobom korzystającym z niej w celach rekreacyjnych, którzy spacerują tędy na grzyby lub jagody do lasu. Droga jest najszerszym pasem drogowym w gminie, ma szerokość aż 19 metrów. Natomiast plany inwestora zmierzają do nabycia jej części, a konkretnie pasa o szerokości 7 metrów. Według projektodawców uchwały, wydzielenie takiego pasa z i tak szerokiej drogi, nie zagraża interesom mieszkańców, a pozostała 12-metrowa szerokość drogi w zupełności zaspokoi lokalne potrzeby.

Szkopuł jednak tkwi w czym innym. Aby uregulować sprawy formalno-prawne i podzielić drogę na dwie działki, należy pozbawić jej kategorii drogi gminnej publicznej, co możliwe jest jedynie poprzez wyłączenie jej z użytkowania publicznego. Urząd zapewnia, że nie zlikwiduje to fizycznie drogi, która zmniejszona o kilka metrów nadal będzie funkcjonowała i nadal będzie można z niej korzystać. 

– Publicznej drogi nie można sprzedać, stąd przygotowany przez wójta projekt uchwały, żeby ją "odpublicznić" i wyłączyć z użytkowania, podzielić i jedną część sprzedać.  – mówi Łukasz Dragun, radny gminy Terespol.

Według Elżbiety Napiórkowskiej, kierownik referatu infrastruktury i środowiska Urzędu Gminy, która również była obecna na spotkaniu z mieszkańcami, nie ma powodu do obaw. – Wiele dróg urządzonych w gminie nie jest w zasobach dróg publicznych, a mimo to jest tam wykonywany asfalt czy oświetlenie. Teren inwestycyjny położony w pobliżu drogi jest ważny dla gminy i nie można nie uwzględnić wniosku przedsiębiorcy z tak dużym zamierzeniem inwestycyjnym. – twierdzi.

Jednak mieszkańcy, sugerując się zamierzeniami inwestora, obawiają się, że może do tego nie dojść, a zamiast tego z czasem zostanie sprzedana przedsiębiorcy pozostała część działki, na której jest droga. 

Jest jeszcze inny problem. Obecnie użytkowany pas 19-merowej drogi mieści się w zakresie tych siedmiu metrów, które mają zostać oddzielone i sprzedane przedsiębiorcy. Zostanie więc działka nie tylko pozbawiona kategorii drogi publicznej, ale również bez fizycznej drogi. Żeby mieszkańcy mogli tamtędy jeździć, trzeba będzie uporządkować i wyrównać teren oraz wyznaczyć i utwardzić nowy pas drogowy.

Wątpliwości gospodarzy usiłuje rozwiać wójt. – Nie ma możliwości sprzedania jakiejkolwiek drogi w całości, jeżeli stanowi dojazd dla chociażby jednej osoby, oprócz tej, która chce ją kupić. Do każdej działki musi być zapewniony dojazd. Nie przypominam sobie przypadku, żebyśmy kogokolwiek pozbawiali dojazdu. My raczej przez 25 lat w drugą stronę działaliśmy: wykupywaliśmy działki, żeby grunty skomasować – mówi Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol. 

Uchwałę w sprawie pozbawienia kategorii drogi publicznej z jednoczesnym jej wyłączeniem z użytkowania poddano głosowaniu podczas ostatnich obrad Rady Gminy Terespol 28 grudnia. – Większość dróg gminnych jest drogami niepublicznymi i wszyscy z nich korzystają. Zgadzam się, że ten niefortunny zapis o wyłączeniu z użytkowania każdemu mógł zamieszać w głowie, ale taki jest wymóg ustawowy. Fizycznie droga nie zmieni charakteru. – mówił sekretarz gminy Bogdan Daniluk podczas sesji, na której uchwała była podejmowana.  

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 1

Sylwia Bujak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: czy ty ty?Treść komentarza: Czy ty normalny jesteś? Jakby tam było przedszkole? Albo Twoja Matka szła?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:22Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: ewaTreść komentarza: na pewno warto też informować że skuteczniej będzie zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą np tabletkami z estetrolem w składzie i w tedy antykoncepcja awaryjna nie będzie wcale potrzebnaData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Plan B na tabletkę dzień po. Od maja, ale bez lekarzaAutor komentarza: JozekTreść komentarza: Zaloze sie ze z blogoslawienstwem Jakubowskiego Radzyn bedzie dumnie obchodzil parade rownosci i inne inicjatywy lobby homoseksualnego :-DData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:48Źródło komentarza: Czego nie zrobę? Nie zmienię szacunku do tradycjiAutor komentarza: czy → tTreść komentarza: P O CO. Po co dochodzenia? Policja nie ma nic do roboty? Poszkodowani, jeśli oskarżą, to może wtedy - wsiadali pod prymusem, przeecież. Nauki nigdy dość. Ta nauka, jest dość tania, a właściwie zysk, bo eliminacja szrocika. Zdrówka życzę. Będzie Pani, dobrym kierowcą. Gdzie się nauczyć, dachowania, no gdzie. Na Kursie. A nie, tam uczą, że właśnie się przepisy zmieniły w tym tygodniu. PoRD. PrzepraszamData dodania komentarza: 01.05.2024, 09:46Źródło komentarza: Odebrała prawko. Tego samego dnia jej auto dachowałoAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Drewno!. Jednak palenie w kominkach, to marnotrastwo. KOcioł, daje około 3x więcej energii do instalacji z tego samego paliwa. W kominku, ucieka w komin. Taka jest prawda. Ten sezon paliłem drewnem i pół tony węgla~. Drewno, nadal jest ECO i chyba nie da się demagogicznie odwrócić rozsądku. w Tym temacie.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 16:53Źródło komentarza: Czekają nas olbrzymie podwyżki cen gazu. Chyba jeszcze nigdy takich nie było
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama