Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 czerwca 2026 16:44
Reklama
Reklama

Kwalifikacja wojskowa 2025. Kogo i kiedy wezwie armia?

W 2025 roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stanie około 230 tys. osób.
Kwalifikacja wojskowa 2025. Kogo i kiedy wezwie armia?
W trakcie badania osoby poddawane są ocenie lekarskiej i przypisywane do jednej z kategorii zdolności: A (zdolni do służby), D (niezdolni do służby wojskowej w czasie pokoju) lub E (trwale niezdolni).

Autor: Canva

Proces kwalifikacji wojskowej rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Pracować będzie około 391 komisji lekarskich, przyjmujących do 35 osób dziennie, z jednoczesnym działaniem 2–3 komisji na obszarze administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji.

Na komisję, marsz!

Do stawiennictwa zobowiązani są głównie mężczyźni urodzeni w 2006 roku, tzw. rocznik podstawowy. Oprócz nich wezwani zostaną:

  • Mężczyźni w wieku 20–24 lat, którzy dotąd nie dopełnili obowiązku kwalifikacji wojskowej.

  • Osoby uznane w latach 2023 i 2024 za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kategorie B6–B24), jeśli ich okres niezdolności kończy się przed zakończeniem kwalifikacji w 2025 roku.

  • Kobiety z lat 1998–2006 posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku lub kończące naukę w zawodach wskazanych w przepisach MON.

  • Ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności.

Zdolny albo niezdolny

Głównym celem kwalifikacji jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności obywateli do pełnienia służby wojskowej. 

W trakcie badania osoby poddawane są ocenie lekarskiej i przypisywane do jednej z kategorii zdolności: A (zdolni do służby), D (niezdolni do służby wojskowej w czasie pokoju) lub E (trwale niezdolni). 

  • Wszelkie próby uchylania się od kwalifikacji są ścigane prawnie i mogą skutkować karami finansowymi lub administracyjnymi.

  • Podawanie fałszywych informacji zdrowotnych również może poskutkować odpowiedzialnością karną.

Osoby usiłujące uporczywie uchylić od kwalifikacji wojskowej mogą zostać doprowadzone przez policję.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Klasyk Treść komentarza: pożeczki i inne drzewa Data dodania komentarza: 20.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Nowe imperium dyni. Jak susza zmienia Lubelszczyznę? Autor komentarza: Ela Treść komentarza: Jaki sukces ? Typ to zakala rodziny z dlugami. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:43 Źródło komentarza: Dominik Szewczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w Zalesiu Autor komentarza: żenuła Treść komentarza: Popieram częściowo pana Halickiego i dokładam swoją "cegiełkę" - większość procedury "zrzucono" na zgłaszającego (odpowiednia lokalizacja inwesycji, wycena, etc.). Co mieszkańca obchodzi, czy w tym lub tamtym miejscu, zgodnie z MPZP "NIE WOLNO" wybudować wieżyczki tudzież ambony ornitologicznej? Bo BO schodzi na psy. Instytucja publiczna jak SZKOŁA finansowana przez władzę i składki rodziców oraz darczyńców i firmy zaprzyjaźnione sięga swą "łapą" po jeszcze - bo dyrekcja nieudolnie zarządza finansami. Pff i jeszcze trochę. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Budżet Obywatelski coraz mniej obywatelski? Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Wszystko fajnie tylko trzeba znaleźć rozwiązanie dużego ubytku wód gruntowych w Międzyrzecu i pobliskiej okolicy Czy to wina wipaszu czy producentów drobiu pieczarek i świniarnia bo tego w okolicy jest naprawdę dużo setki kurników myślę że w promieniu 10km takich budynków różnego przeznaczenie jest lekko ponad 200 sztuk Jest władza niech się zajmie tym problemem A nie myśleć o inwestycji za kilka baniek na żwirowni jak tam za rok może dwa będzie sadzawka A nie kąpielisko chyba że dla much i ptaków Już poszło 5.5 miliona na stok i co z niego mamy w pewnym czasie pośmiewisko na całą Polskę np w TVN turbo był reportaż 🤣🤣🤣🤣 Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:44 Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Do miasta przyjechała Sława Przybylska [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Dlaczego Lublin ? Treść komentarza: Dlaczego tą sprawą zajmuje się komenda Policji w Lublinie a nie nasza komenda w Białej Podlaskiej ? Co to nasi kryminalni gorsi ? A nasi kryminalni co mają robić .... zajmować się kradzieżą komptów z blokowych piwnic czy snopków zboża z pola ? Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI. Zabójstwo Rosjanina w Białej Podlaskiej. ABW i policja zatrzymały podejrzanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama