Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 08:49
Reklama
Reklama

Wystarczy jedna ładowarka, żeby naładować wszystkie urządzenia

Dziś ładowarka pasuje tylko do jednego urządzenia? Niebawem się to zmieni. Producenci będą musieli stosować jeden rodzaj gniazda ładowania.
Wystarczy jedna ładowarka, żeby naładować wszystkie urządzenia
Nowe prawo ma również na celu zwiększenie ochrony konsumentów

Autor: Canva

To efekt wprowadzenia dyrektywy unijnej, która ma ujednolicić standardy ładowania urządzeń elektronicznych. Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe urządzenia elektroniczne muszą być wyposażone w port ładowania USB-C. 

Mniej elektrośmieci

„To oznacza, że do każdego z tych urządzeń będzie można używać tej samej ładowarki. Dodatkowo producenci będą musieli oferować urządzenia bez ładowarek, co pozwoli klientom korzystać z posiadanych już ładowarek i ograniczyć generowanie nowych odpadów” – czytamy w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Nowe prawo ma również na celu zwiększenie ochrony konsumentów. Obywatele zyskają łatwiejszy dostęp do przeglądania ofert i wyboru najkorzystniejszych opcji, a także będą lepiej chronieni przed nieuczciwymi sprzedawcami. 

Operatorzy zostaną zobowiązani do jasnego poinformowania klienta o warunkach umowy przed jej podpisaniem.

Laptopy trochę później

Polska spóźniła się z wdrożeniem nowych przepisów. Termin na przyjęcie dyrektywy minął 31 grudnia 2023 roku. 

Komisja Europejska dała Polsce dodatkowe dwa miesiące na dostosowanie się do wymogów i zagroziła zgłoszeniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w razie, gdy przepisy nie zostaną wprowadzone na czas.

Nowe przepisy dla większości urządzeń zaczną obowiązywać od 28 grudnia 2024 r. Z wyjątkiem laptopów. W tym przypadku przepisy zaczną obowiązywać od kwietnia 2026 r.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RollsTreść komentarza: Super pomysł na park handlowy w tym miejscu. Trzymam kciukiData dodania komentarza: 19.03.2026, 18:42Źródło komentarza: W Białej Podlaskiej będzie KFC. Przy ul. Armii Krajowej powstanie park handlowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Miejskie ambicje czy pazerność obecnego wójta? Mało że zarabia aktualnie niewiele mniej od prezydenta kraju? Ale jak się stworzyło swój folwark gdzie on podniesie zarobki radnym to i radni chętnie mu podnoszą... Za publiczne pieniądze można się bawić, nie?Data dodania komentarza: 19.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Sarnaki pozostaną wsią. Obawy o portfel wygrały z miejskimi ambicjamiAutor komentarza: To nie komuna ....Treść komentarza: Nikt nie obraża niczyich uczuć religijnych , nie ma nienawiści na tle rasowym , seksistowskim , nie ma wulgaryzmów we wpisach . Więc o czym Ty tu wypisujesz ? To nie komuna i cenzura .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 13:21Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: A ta przyczepa to jest dopuszczona do ruchu ? Ma badania techniczne podbite ? Jest oświetlenie i co najważniejsze jest zarejestrowana w wydziale komunikacj ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:57Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w lesie. 58-latek zginął podczas wycinki drzewAutor komentarza: Aaa- maniaku, chory maniaku,Treść komentarza: A kto Ci każe czytać ? Nie wchodź na stronę i nie czytaj . Jest wolnosć słowa , każdy może się wypowiedzieć . Po co tu włazisz i czytasz ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:51Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama