Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 czerwca 2026 16:36
Reklama
Reklama

Za kamery na posesji czasami trzeba zapłacić podatek

Znowelizowana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych obowiązuje od 1 stycznia. Miała ona rozwiać wątpliwości dotyczące opodatkowania, ale w praktyce przyniosła nowe niejasności.
Za kamery na posesji czasami trzeba zapłacić podatek
Kluczowe jest ustalenie, czy system monitoringu służy działalności gospodarczej oraz czy kamery stanowią część budowlaną większego obiektu

Autor: Canva

Podatek od nieruchomości obejmuje budowle i ich części związane z działalnością gospodarczą. Kluczowe jest więc ustalenie, czy system monitoringu służy działalności gospodarczej oraz czy kamery stanowią część budowlaną większego obiektu.

Monitoring a podatek

Na początku rozwiejmy wątpliwości: monitoring na prywatnej posesji, niewykorzystywany w celach komercyjnych, nie podlega opodatkowaniu, nawet jeśli posiada elementy budowlane.

Jeśli monitoring stanowi integralną część konstrukcji spełniającej kryteria budowli, np. jest umieszczony na specjalnych słupach lub wieżach, organy podatkowe mogą naliczyć podatek.

Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Jak precyzuje Kancelaria LegaArtis.pl, podatek nie obejmie kamer:

  • zamontowanych na budynkach już opodatkowanych (np. na elewacji domu, biura czy magazynu),
  • służących wyłącznie do użytku prywatnego, jeśli posesja nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej,
  • będących elementem systemu alarmowego zintegrowanego z budynkiem.

Monitoring podlega podatkowi:

  • jeśli kamera jest zamontowana na słupie lub specjalnie wzniesionej konstrukcji,
  • gdy posesja lub budynek, na którym znajduje się monitoring, są wykorzystywane do działalności gospodarczej,
  • gdy konstrukcja, na której znajduje się kamera, spełnia definicję budowli według przepisów podatkowych.
Ile wynosi podatek od nieruchomości?

W 2025 roku maksymalne stawki podatku od nieruchomości nie mogą przekroczyć:

  • od budynków mieszkalnych – 1,19 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej,
  • od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 34 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Przeczytaj:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Klasyk Treść komentarza: pożeczki i inne drzewa Data dodania komentarza: 20.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Nowe imperium dyni. Jak susza zmienia Lubelszczyznę? Autor komentarza: Ela Treść komentarza: Jaki sukces ? Typ to zakala rodziny z dlugami. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:43 Źródło komentarza: Dominik Szewczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w Zalesiu Autor komentarza: żenuła Treść komentarza: Popieram częściowo pana Halickiego i dokładam swoją "cegiełkę" - większość procedury "zrzucono" na zgłaszającego (odpowiednia lokalizacja inwesycji, wycena, etc.). Co mieszkańca obchodzi, czy w tym lub tamtym miejscu, zgodnie z MPZP "NIE WOLNO" wybudować wieżyczki tudzież ambony ornitologicznej? Bo BO schodzi na psy. Instytucja publiczna jak SZKOŁA finansowana przez władzę i składki rodziców oraz darczyńców i firmy zaprzyjaźnione sięga swą "łapą" po jeszcze - bo dyrekcja nieudolnie zarządza finansami. Pff i jeszcze trochę. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Budżet Obywatelski coraz mniej obywatelski? Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Wszystko fajnie tylko trzeba znaleźć rozwiązanie dużego ubytku wód gruntowych w Międzyrzecu i pobliskiej okolicy Czy to wina wipaszu czy producentów drobiu pieczarek i świniarnia bo tego w okolicy jest naprawdę dużo setki kurników myślę że w promieniu 10km takich budynków różnego przeznaczenie jest lekko ponad 200 sztuk Jest władza niech się zajmie tym problemem A nie myśleć o inwestycji za kilka baniek na żwirowni jak tam za rok może dwa będzie sadzawka A nie kąpielisko chyba że dla much i ptaków Już poszło 5.5 miliona na stok i co z niego mamy w pewnym czasie pośmiewisko na całą Polskę np w TVN turbo był reportaż 🤣🤣🤣🤣 Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:44 Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Do miasta przyjechała Sława Przybylska [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Dlaczego Lublin ? Treść komentarza: Dlaczego tą sprawą zajmuje się komenda Policji w Lublinie a nie nasza komenda w Białej Podlaskiej ? Co to nasi kryminalni gorsi ? A nasi kryminalni co mają robić .... zajmować się kradzieżą komptów z blokowych piwnic czy snopków zboża z pola ? Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI. Zabójstwo Rosjanina w Białej Podlaskiej. ABW i policja zatrzymały podejrzanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama