Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 maja 2026 07:34
Reklama
Reklama
Reklama
Odcięty róg karty – o co tu chodzi?

Wybory 2025. Jak oddać ważny głos?

Do lokalu trzeba przyjść z dowodem tożsamości albo z aplikacją mObywatel. Tylko wybranie jednego kandydata na karcie do głosowania sprawi, że oddany głos będzie ważny.
Wybory 2025. Jak oddać ważny głos?
Głos uznaje się za ważny, gdy w kratce przy nazwisku kandydata znajdą się dwie przecinające się linie. Może to być krzyżyk lub znak X. I każdy inny, jeżeli linie się przetną.

Autor: Waldemar Pepa

W niedzielę 1 czerwca druga tura wyborów prezydenckich, w których zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Jeszcze w nocy będą spływać informacje z komisji wyborczych, a że kandydatów jest tylko dwóch, to liczenie głosów będzie sprawne. Pełnych wyników możemy spodziewać się dość szybko.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Żeby zagłosować, należy udać się do swojej komisji obwodowej. Koniecznie trzeba przedstawić ważny dowód tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport. Nie może to być jednak legitymacja szkolna lub studencka. Można się za to posłużyć elektronicznym dokumentem w aplikacji mObywatel. W tym wypadku trzeba brać pod uwagę, że członek komisji może poprosić o zalogowanie się do systemu przy świadkach – aby mieć pewność, że nie jest to jakaś próba oszustwa.

Jedna karta, dwa nazwiska

Komisja wydaje jedną jednostronicową kartę do głosowania, na której znajdują się dwa nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej. Karta musi mieć pieczęć obwodowej komisji i znak Państwowej Komisji Wyborczej. Bez tego głos będzie nieważny.

Tak samo, jak ktoś do urny wrzuci zniszczoną kartę, np. podartą. Trzeba jednak pamiętać, że karta do głosowania ma obcięty prawy górny róg.

– Część wyborców uważa, że takie karty są sfałszowane. W Tarnowie była taka sytuacja, że zawiadomiono policję. Prawy górny róg jest ścięty we wszystkich kartach, bo jest to element ułatwiający osobom korzystającym z nakładek w alfabecie Braille'a – tłumaczył jeszcze podczas trwania pierwszego głosowania Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Najlepszy jest X

Aby skutecznie oddać głos, trzeba wskazać jednego kandydata. Zagłosowanie na dwóch sprawi, że głos będzie nieważny. Dlatego niedopuszczalne są pomyłki i poprawianie błędów. Nawet jeżeli kratkę przy nazwisku ktoś całkowicie zamaże, nie naprawi to sytuacji. 

Głos uznaje się za ważny, gdy w kratce przy nazwisku kandydata znajdą się dwie przecinające się linie. Może to być krzyżyk lub znak X. I każdy inny, jeżeli linie się przetną.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaButik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AaaTreść komentarza: Seniorzy do kosciołaData dodania komentarza: 6.05.2026, 15:18Źródło komentarza: Seniorzy będą świętować Dzień MatkiAutor komentarza: HuraganTreść komentarza: Chwilę mnie nie było i redaktor znów przekręca nazwiska. Bramkarz Huraganu to Ostapiuk, nie Osypiuk. Tymuszk to z kolei Tymoszuk. W tekście jest też przekręcone nazwisko Bartnikowskiego. Chyba, że z ławki wszedł jakiś Bartkowski. Swoją drogą, jeśli Huragan już teraz jeździ na mecze w trzynastu, ciekawe kim będzie grał w okręgówce, po odejściu połowy składu.Data dodania komentarza: 5.05.2026, 12:42Źródło komentarza: Drugi mecz z rzędu bez porażki HuraganuAutor komentarza: Króluj nam ChrysteTreść komentarza: Super oby więcej takich sukcesów. Brawo SG Brawo Urząd Skarbowy. Tępić nierobów , spekulantow , złodzieje, oszustów , przemytników i malwersantow. W krajach muzułmańskich za takie coś już by zadyndał na szubienicy i wirgał nóźkami. Króluj nam Chryste zawsze I wszędzie .Data dodania komentarza: 5.05.2026, 10:22Źródło komentarza: A2. Wiózł w bagażniku 1200 kartonów nielegalnych papierosówAutor komentarza: gjfjhhk hvTreść komentarza: czemu w żabce nie byli policjanci tak odważniData dodania komentarza: 4.05.2026, 19:57Źródło komentarza: Nocna awaria na trasie. Policjanci z Łosic ruszyli z pomocą matce z dzieckiemAutor komentarza: Zulu GulaTreść komentarza: Gdyby gachowi tej Pani zepsuł się tak samo te sam samochód, to mógłby liczyć jedynie na mandat karny kredytowany. Nie czarujmy się aż tak prymitywne.Data dodania komentarza: 4.05.2026, 17:34Źródło komentarza: Nocna awaria na trasie. Policjanci z Łosic ruszyli z pomocą matce z dzieckiem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama