Marian Demczuk od 15 lat tworzy drewniane dzieła sztuki – miniatury obiektów sakralnych, tradycyjnych domków wiejskich i wiele innych. Promuje gminę Łomazy na różnego rodzaju wystawach, dożynkach gminnych i powiatowych.
W 2020 r., po 8 miesiącach wytrwałej, niezwykle skrupulatnej pracy, powstała miniatura kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Ortelu Królewskim – dawnej cerkwi unickiej, wybudowanej w 1707 r. Dębina, akacja, dąb, grusza – to właśnie takich gatunków drewna użył artysta, by jak najlepiej odwzorować ten wyjątkowy zabytek. Dla niektórych ciekawostką może być fakt, że odtworzone zostało również wnętrze świątyni.
Klon i kaplica
Na terenie parafii w Ortelu Królewskim znajdują się również takie obiekty jak unikalna drewniana dzwonnica, opierająca się z jednej strony o będący pomnikiem przyrody klon oraz kaplica – i to właśnie ich miniatury wzbogaciły w ostatnim czasie kolekcję dzieł Mariana Demczuka. Modele zostały wykonane z dbałością o jak najwierniejsze odwzorowanie każdego detalu. Artysta odtworzył także kościół św. Jerzego w Krzyczewie.
– To co zobaczę zapada mi w pamięć. Nie potrzebuję rysunków, wymiarów, skali. Nie pracuję w oparciu o projekty czy konkretne wymiary – wszystko jest w mojej głowie. Robię zdjęcia, ale patrząc na nie, nie jestem w stanie dostrzec tak wielu szczegółów co gołym okiem. Jestem dobrym obserwatorem i skupiam się na swojej wyobraźni przestrzennej” – tłumaczy Marian Demczuk.
Inspiracją dla lokalnego twórcy są w dużej mierze wspomnienia. To właśnie one stały się głównym bodźcem do stworzenia miniatury kościoła w Ortelu, a później do rozpoczęcia prac nad kolejnymi elementami, które właśnie „ujrzały światło dzienne”.
Artysta zaznacza, że nieocenioną pomoc otrzymał od Anny Derlukiewicz, która wykorzystała swoje zdolności manualne oraz wyczucie estetyki do wykonania elementów dekoracyjnych wnętrza kościoła i oryginalnej formy drzewa, stanowiącego jeden z filarów dzwonnicy.
Zainteresowani twórczością Mariana Demczuka mogą obejrzeć wystawę jego prac w Gminnym Ośrodka Kultury w Łomazach.
CZYTAJ TEŻ:
![Miniatury Mariana Demczuka. Artysta, który kocha drewno [GALERIA ZDJĘĆ] Miniatury Mariana Demczuka. Artysta, który kocha drewno [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/xl-debina-akacja-dab-grusza-ten-artysta-kocha-dlubac-w-drewnie-galeria-zdjec-1752132687-full.jpg)
![Marian Demczuk i jego miniatury obiektów sakralnych [GALERIA ZDJĘĆ] Marian Demczuk i jego miniatury obiektów sakralnych [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/media/2025/07/10/sm-4x3-marian-demczuk-i-jego-miniatury-obiektow-sakralnych-galeria-zdjec-1752132965-0.jpg)











![Spowodował śmiertelny wypadek. Uciekł z miejsca zdarzenia [VIDEO] Spowodował śmiertelny wypadek. Uciekł z miejsca zdarzenia [VIDEO]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-spowodowal-smiertelny-wypadek-uciekl-z-miejsca-zdarzenia-1764673560.jpg)
![Parczewskie Smaki z Marką Lubelskie [LISTA LAUREATÓW] Parczewskie Smaki z Marką Lubelskie [LISTA LAUREATÓW]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-parczewskie-smaki-z-marka-lubelskie-lista-laureatow-1764579477.png)




Napisz komentarz
Komentarze