Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 09:22
Reklama
Reklama
Uwaga, kierowcy!

Dziś protest kolejarzy. DK-2 w Styrzyńcu zablokowana [MAPA]

Dziś, w poniedziałek 28 lipca, rozpoczyna się trzydniowa ogólnopolska akcja protestacyjna maszynistów kolejowych. Jeden z protestów odbędzie się w powiecie bialskim.
Dziś protest kolejarzy. DK-2 w Styrzyńcu zablokowana [MAPA]
Protestujący krytykują też decyzje o masowych zwolnieniach grupowych w PKP Cargo i propozycje zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy

Źródło: Policja Bialska (fb)

Dziś w godzinach od 10.00 do 14.00 całkowicie zablokowana zostanie droga krajowa nr 2 w miejscowości Styrzyniec. Organizatorem protestu jest Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce, który sprzeciwia się – jak twierdzą jego przedstawiciele – „systemowej marginalizacji transportu kolejowego” na rzecz transportu drogowego. Protest w Styrzyńcu to jeden z 13 zapowiedzianych punktów blokad w całym kraju. Manifestacje mają być formą nacisku na rząd i próbą zwrócenia uwagi na sytuację w sektorze kolejowych przewozów towarowych.

Jak zapowiadają organizatorzy, protest ma mieć charakter pokojowy, ale będzie wiązać się z całkowitym zatrzymaniem ruchu na newralgicznym odcinku DK-2. Utrudnienia potrwają do środy 30 lipca. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazdy drogami lokalnymi przez Sławacinek Nowy, Styrzyniec i Sycynę. Pojazdy ciężarowe powinny korzystać z alternatywnych tras przez Radzyń Podlaski, Wisznice i Białą Podlaską (DW-812) lub przez Międzyrzec Podlaski, Łosice, Konstantynów i Białą Podlaską (DW-811).

Czytaj też: Kolejarze będą protestować. Pociągi staną? [LISTA MANIFESTACJI]

Powodem protestu są – zdaniem maszynistów – niekorzystne dla kolei rozwiązania systemowe i finansowe. Kolejarze wskazują m.in. na wysokie stawki dostępu do infrastruktury, brak realnego wsparcia państwa dla transportu kolejowego oraz na rosnące koszty energii trakcyjnej. Protestujący krytykują też decyzje o masowych zwolnieniach grupowych w PKP Cargo i propozycje zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy.

Choć rząd deklaruje gotowość do dialogu i zapowiada inwestycje w kolej, środowisko kolejarskie nie wierzy w realne zmiany. Związkowcy twierdzą, że ich głos jest ignorowany, a kolej – mimo zapowiedzi – nadal jest marginalizowana w polityce transportowej państwa. Protesty mają potrwać nie tylko do środy, ale również w dniach 31 lipca i 1 sierpnia. Warto zatem śledzić komunikaty lokalnych służb i planować podróże z wyprzedzeniem. Protest w Styrzyńcu może znacząco wpłynąć na ruch drogowy w regionie.

Bialska policja zapewnia, że będzie czuwała nad bezpieczeństwem podczas protestu; źródło: Policja Bialska (fb)

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

miejscowy 28.07.2025 10:23
To sa tory w Styrzyncu???

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AaaTreść komentarza: Co za prostackie komentarzeData dodania komentarza: 18.03.2026, 08:38Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: MarymontTreść komentarza: Przewaga znaczna wynik niestety słaby. Wypadało wygrywać na stadionach spadkowiczów. Z drugiej strony mogło być gorzej, więc ostatecznie z remisem trzeba się pogodzić. chociaż chciało by się więcej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 07:43Źródło komentarza: Podlasie trzeci raz na remis tej wiosnyAutor komentarza: MarymontTreść komentarza: Sielczyk jest dobrym przykładem jak środowisku w oparciu o lokalną firmę i szkołę społeczną może znakomicie funkcjonować w społeczeństwie nie tylko Sielczyka ale i Białej Podlaskiej. Wiadomo, że nie chodzi o wynik sportowy, chociaż wygrana w derbach cieszy bardzo, ale o fenomen społeczny. Tak trzymać brawo dla was.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 07:40Źródło komentarza: Rozgrywki wznowiła klasa okregowa - Sielczyk lepszy w derbachAutor komentarza: Cisną śrutyTreść komentarza: I bardzo dobrze. Na kupią za grosze tych 15 letnich albo I pełnoletnich 18 + Beemek BMW od Helmuta po 2 Niemcach I 3 Turasach i szaleją śrutami których za granicą się pozbyli. Cisną te graty 15 - 18 letnie aż szpachla wypada. Strach po ulicy łazić bo jeżdza siepami trupami z rocznika 2011 albo I starszymi gruzami.Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:48Źródło komentarza: Nowe przepisy już obowiązują! W pow. bialskim „prawko” straciło kilku kierowcówAutor komentarza: Zgłoszę na policję.Treść komentarza: U mnie na wiosce takich dwóch zawsze wypala trawę . Jeszcze w tym roku nie wypalali. Jak tylko zobaczę dym to od razu dzwonię na policję a będę widział bo blisko mieszkają. Mi dali mandat 800 zł za przekroczenie prędkości to i niech sąsiedzi zapłacą za wypalanie traw . Musi być sprawiedliwość. Co tylko ja mam być poszkodowany .Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:40Źródło komentarza: Od początku marca prawie 30 pożarów. Zaczęło się wypalanie traw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama