Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 02:31
Reklama
Reklama
Dziękowali za plony

Dożynki u bojarów międzyrzeckich [GALERIA ZDJĘĆ}

W niedzielę, 31 sierpnia gmina Międzyrzec Podlaski hucznie celebrowała tradycyjne święto plonów. Dożynki odbyły się w Łuniewie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której barwny korowód dożynkowy przemaszerował z wieńcami, symbolami tegorocznych zbiorów. Była to doskonała okazja, by podziwiać kunszt i wkład lokalnych społeczności w podtrzymywanie dawnych zwyczajów.
Dożynki u bojarów międzyrzeckich [GALERIA ZDJĘĆ}
W trakcie uroczystości zaprezentowane zostały piękne wieńce dożynkowe i stoiska z regionalnymi przysmakami

Autor: Waldemar Pepa

- Bojarzy to byli ludzie wolni, którzy przybyli do gminy Międzyrzec Podlaski w dobra szlacheckie, aby zagospodarowywać nieużytki i swoją pracą wzbogacać kulturę ziemi międzyrzeckiej. Była to wspólnota ludzi życzliwych i pracowitych - mówił mówi wójt gminy Międzyrzec Podlaski, Krzysztof Adamowicz  - Dziś praca na roli jest specyficzna i wymaga innego podejścia i goście, którzy tu przyjeżdżają, powinni to uszanować. Oczywiście zapraszamy mieszkańców regionu, aby osiedlili się u nas - dodał i zaznaczył, że polscy rolnicy nie boją się konkurencji, gdyż gospodarstwa prezentują wysoki poziom. Jakość naszej żywności jest najlepsza.

Starostami dożynkowymi byli Agata Nestorowicz z Łuniewa oraz Waldemar Serafinowicz z Łuniewa. W trakcie uroczystości zaprezentowane zostały piękne wieńce dożynkowe i stoiska z regionalnymi przysmakami. Nagrodzeni zostali też zasłużeni rolnicy: Stefan Dawidziuk z Krzewicy, Łukasz Domański z Łuniewa, Piotr Jeleszuk z Tłuśćca, Szczepan Kokoszkiewicz z Łuniewa, Paweł Krzymowski z Krzymoszyc, Stanisław Makaruk z Żabiec, Kazimierz Samociuk z Krzewicy, Krystian Serafinowicz z Łuniewa, Jan Wajszczuk z Krzymoszyc, Mariusz Woliński z Rzeczycy.

Obejrzyj galerię z dożynek:
Muzyczna uczta

Część artystyczna przeniosła uczestników w świat bojarów międzyrzeckich. Wystąpiły m.in. KGW Łuniewianki, które zaprezentowały pieśni bojarskie, a także Gminna Grupa Taneczna oraz zespoły ludowe. Program uzupełniły warsztaty rękodzielnicze, pokazy tkania na krośnie oraz spektakl o obrzędowości bojarów.

Wieczorna część dożynek upłynęła pod znakiem koncertów. Na scenie pojawił się zespół "Kanka Franka", a następnie publiczność bawiła się przy przebojach Jacka Stachursky'ego. Zwieńczeniem muzycznego maratonu był występ duetu Kalwi & Remi, który porwał wszystkich do tańca.

Dożynkowe konkursy

Przez cały dzień na uczestników czekały także wystawy rękodzieła, warsztaty tańca tradycyjnego oraz rozstrzygnięcia konkursów dożynkowych. Konkurs na najpiękniejsze stoisko promujące dziedzictwo kulturowe wsi oraz potrawę regionalną inspirowaną kuchnią bojarów międzyrzeckich wygrało Łuniewo, drugie miejsce zajęły Zaścianki, a trzecie Sitno. Najpiękniejszy wieniec współczesny przygotowało Sitno, drugie miejsce Wysokie zajęły a trzecie Rzeczyca. Palma pierwszeństwa w przypadku wieńca tradycyjnego przypadło Łuniewowi, drugie miejsce zajęły Zaścianki a trzecie Przychody. Konkurs na najpyszniejszy chleb wygrało Kożuszki, drugie miejsce przypadło Przychodom, a trzecie Zaściankom. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RollsTreść komentarza: Super pomysł na park handlowy w tym miejscu. Trzymam kciukiData dodania komentarza: 19.03.2026, 18:42Źródło komentarza: W Białej Podlaskiej będzie KFC. Przy ul. Armii Krajowej powstanie park handlowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Miejskie ambicje czy pazerność obecnego wójta? Mało że zarabia aktualnie niewiele mniej od prezydenta kraju? Ale jak się stworzyło swój folwark gdzie on podniesie zarobki radnym to i radni chętnie mu podnoszą... Za publiczne pieniądze można się bawić, nie?Data dodania komentarza: 19.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Sarnaki pozostaną wsią. Obawy o portfel wygrały z miejskimi ambicjamiAutor komentarza: To nie komuna ....Treść komentarza: Nikt nie obraża niczyich uczuć religijnych , nie ma nienawiści na tle rasowym , seksistowskim , nie ma wulgaryzmów we wpisach . Więc o czym Ty tu wypisujesz ? To nie komuna i cenzura .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 13:21Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: A ta przyczepa to jest dopuszczona do ruchu ? Ma badania techniczne podbite ? Jest oświetlenie i co najważniejsze jest zarejestrowana w wydziale komunikacj ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:57Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w lesie. 58-latek zginął podczas wycinki drzewAutor komentarza: Aaa- maniaku, chory maniaku,Treść komentarza: A kto Ci każe czytać ? Nie wchodź na stronę i nie czytaj . Jest wolnosć słowa , każdy może się wypowiedzieć . Po co tu włazisz i czytasz ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:51Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama