Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 08:23
Reklama

Samotna pikieta Rycerza Maryi w sprawie miejskich spółek

Miało protestować tysiąc mieszkańców, a zjawiła się tylko jedna osoba. Zapowiadana przez Stowarzyszenie Rycerzy Maryi pikieta w sprawie likwidacji miejskich spółek nie spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców ani nawet samych członków stowarzyszenia.
Samotna pikieta Rycerza Maryi w sprawie miejskich spółek

Mimo licznych zapowiedzi, w sobotnie (30 lipca) południe w centrum miasta pojawił się tylko Sławomir Rozwadowski, prezes bialskiego Stowarzyszenia Rycerzy Maryi. Nieobecność członków organizacji, których według jego szacunków w mieście jest ponad trzystu, usprawiedliwiał sezonem urlopowym i oporami przed wystąpieniami publicznymi. Fakt ten nie zniechęcił go jednak do przedstawienia argumentów Rycerzy.

Przywrócić Biawenę i Meble

Głównymi postulatami, jakie zaprezentował podczas prawie półtoragodzinnego monologu, była likwidacja miejskich spółek i odwołanie ich prezesów. Organizator protestu, podobno w imieniu innych Rycerzy, domaga się także "przywrócenia zakładów pracy, takich jak Biawena, Meble, Melioracja czy Fabryka Domów".

– Protestujemy dlatego, że Urząd Miasta jest państwową instytucją. Prezesi biorą po 15 tys. zł z naszych pieniędzy odprowadzonych np. za wodę. Dlatego trzeba przywrócić zakłady pracy. Przejęto je nielegalnie, bo nie było na to zgody suwerena. Naród się na to nie zgodził. Chcemy też, żeby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać z naszego miasta w poszukiwaniu pracy – apelował Rozwadowski.

Jednak konkretnych pomysłów, jak miałaby jego zdaniem wyglądać naprawa tej sytuacji, nie podał. Wie natomiast, że jeśli władze miasta nie zrealizują postulatów zawartych w piśmie, które niedługo trafi do magistratu, nie wyklucza "zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta i całej Rady Miasta". O ile oczywiście poprą go w tej sprawie pozostali członkowie owianej tajemnicą organizacji.

To puste słowa

Plany prezentowane podczas pikiety przez prezesa Rycerzy nie spodobały się nielicznym mieszkańcom, którzy przystanęli na moment, aby wysłuchać jego wystąpienia.

– Chciałabym zapytać, gdzie wyście byli, jak przez szesnaście lat rządził pan Czapski?! Kto zakładał spółki, pan Stefaniuk czy pan Czapski? O czym wy mówicie? Na jakiej podstawie chcecie zrobić referendum? Pan Stefaniuk to wspaniały prezydent, naprawia i buduje ulice, drogi. Lepszego prezydenta nie mogliśmy wymarzyć – oburzyła się Zofia Krzymowska.

– Żeby coś likwidować, trzeba mieć konkretny pomysł, czym to zastąpić. A nie puste słowa. Uważam, że pan przedstawia za mało konkretów – mówi pan Krzysztof.

Rzecznik: Każdy ma prawo manifestować

A co na temat protestu i zarzutów pod adresem zarządu spółek i zapowiedzi związanych z zorganizowaniem referendum sądzą władze miasta?

– Żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Każda grupa społeczna, w tym wypadku jedna osoba, ma prawo manifestować swoje poglądy. Warto tylko podkreślić, że nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, aby twierdzić, że spółki miejskie funkcjonują nielegalnie – mówi Michał Trantau, rzecznik prasowy prezydenta.

W niedzielę 31 lipca w bialskich kościołach, podczas ogłoszeń parafialnych, księża odczytali komunikat, że Stowarzyszenie Rycerzy Maryi nie ma nic wspólnego z Kościołem katolickim.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama