Dzień otwarty ma na celu przede wszystkim pokazanie młodzieży różnych zawodów w praktyce.
- Chodzi o to, aby uczniowie nie poznawali ich wyłącznie z ulotek czy materiałów pisanych, lecz mogli samodzielnie zobaczyć, na czym polega praca m.in. kucharza, fryzjera czy mechanika. Przygotowane zostały specjalne stanowiska, przy których można nie tylko się zapoznać z danym zawodem, ale również spróbować swoich sił w praktycznym działaniu. Taka forma pozwala lepiej zrozumieć specyfikę pracy i ma pomóc młodym ludziom w dokonaniu trafnego wyboru ścieżki zawodowej - mówi Henryk Zacharuk dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej.
OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA:
Szkoła oferuje kształcenie w dwóch typach placówek: technikum oraz branżowej szkole I stopnia. W technikum nauka prowadzona jest w sześciu kierunkach: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk oraz technik usług fryzjerskich. Z kolei w branżowej szkole I stopnia uczniowie mogą kształcić się w 18 zawodach, wśród których znajdują się m.in. mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, kucharz, cukiernik, sprzedawca, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, elektryk, ślusarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, stolarz, betoniarz-zbrojarz, monter sieci i instalacji sanitarnych czy piekarz. Obecnie w obu szkołach uczy się około 650 uczniów.
Placówka oferuje uczniom szereg korzyści
Placówka oferuje uczniom szereg korzyści. - W technikum zapewniane są bezpłatne podręczniki. Uczniowie mają możliwość odbywania praktyk zawodowych zarówno w Polsce, jak i za granicą - młodzież regularnie wyjeżdża m.in. do Grecji na dwutygodniowe staże. Organizowane są także wyjazdy na targi i pokazy branżowe w miastach takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Szkoła dofinansowuje te wyjazdy, dzięki czemu nie stanowią one obciążenia finansowego dla uczniów - wyjaśnia dyrektor placówki edukacyjnej.
Dodatkowo uczniowie mogą ubiegać się o stypendia naukowe, przyznawane co miesiąc osobom osiągającym wysokie wyniki w nauce.
- Placówka wspiera również zdobywanie dodatkowych kwalifikacji - oferuje dofinansowanie kursów, w tym prawa jazdy dla wybranych kierunków, a także kursów zawodowych, takich jak obsługa wózków widłowych czy kas fiskalnych. Uczniowie biorą udział w różnego rodzaju projektach, dzięki którym zdobywają uprawnienia już w trakcie nauki, bez ponoszenia kosztów - przekazuje Henryk Zacharuk.
Zauważa, że dzięki temu absolwenci opuszczają szkołę nie tylko z wyuczonym zawodem, ale także z dodatkowymi kwalifikacjami i uprawnieniami, co znacząco zwiększa ich konkurencyjność na rynku pracy.
Luiza Jachacz-Jówko nauczyciel przedmiotów zawodowych na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych mówi o korzyściach z wybrania prowadzonego przez nią kierunku.
- Jest to zawód z przyszłością dla uczniów, którzy interesują się zdrowym odżywianiem i pasjonują się sztuką kulinarną. Młodzież w naszej szkole zdobywa doświadczenie przede wszystkim poprzez zajęcia praktyczne. Dysponujemy bardzo dobrze wyposażoną pracownią gastronomiczną z profesjonalnym sprzętem. Uczniowie przygotowują zarówno potrawy tradycyjne, jak i nowoczesne, w tym również dania kuchni molekularnej - wyjaśnia Luiza Jachacz-Jówko.
Uczniowie biorą udział w stażach zawodowych w ramach programu Erasmus. - Obecnie młodzież z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych przebywa na praktykach w Grecji. Organizowane są także wyjazdy do najlepszych restauracji i zakładów produkcyjnych oraz na międzynarodowe targi żywności w Nadarzynie pod Warszawą - przekazuje nauczycielka.
Kształtowanie umiejętności
Dodaje, że w trakcie nauki uczniowie zdobywają umiejętności związane z planowaniem żywienia, układaniem jadłospisów, aranżacją stołu oraz profesjonalną obsługą gości. Szkoła organizuje warsztaty z szefami kuchni, a uczniowie biorą udział w konkursach kulinarnych. Po ukończeniu technikum i zdaniu matury absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach wyższych, m.in. na kierunkach takich jak dietetyka, technologia żywności, żywienie człowieka czy biotechnologia.
- Absolwenci kierunku bez problemu znajdują pracę zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej. Zatrudnienie podejmują w zakładach gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie czy bary. Mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą, pracować jako doradcy w zakresie żywienia i dietetyki, menedżerowie ds. organizacji usług gastronomicznych lub organizatorzy imprez okolicznościowych - przekazuje Luiza Jachacz-Jówko.
Anna Kowalik jest nauczycielem w zawodzie fryzjera. Uczy zarówno w technikum, jak i w branżowej szkole I stopnia. - Zawód fryzjera należy do branż rozwijających się niezwykle dynamicznie. Doskonalenie i wdrażanie nowych technologii wykonywania zabiegów, nowoczesnego sprzętu oraz technik pracy sprawiają, że umiejętności fryzjera muszą stale nadążać za zmianami w tej dziedzinie. Dlatego tak ważne jest nieustanne pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz wykorzystywanie jej w praktyce. Istotnym elementem tego zawodu jest także rozwijanie kompetencji personalnych i społecznych oraz ich profesjonalne stosowanie w pracy z klientem - mówi Anna Kowalik.
W szkole ZDZ funkcjonują dwie nowocześnie wyposażone pracownie fryzjerskie. Uczniowie branżowej szkoły I stopnia odbywają praktyki w salonach fryzjerskich w Białej Podlaskiej oraz na terenie powiatu bialskiego, natomiast uczniowie technikum realizują zajęcia praktyczne w szkolnych pracowniach. Na kierunku fryzjerskim w branżowej szkole I stopnia kształci się około 60 uczniów, natomiast w technikum około 50. - Uczniowie biorą również udział w wyjazdach na targi fryzjerskie, które odbywają się m.in. w Warszawie, Sosnowcu i Poznaniu. Dzięki temu poznają najnowsze trendy i rozwiązania w branży, co pozwala im rozwijać swoje umiejętności i inspirować się do dalszej pracy. Zdobyte doświadczenia wykorzystują także podczas konkursów fryzjerskich organizowanych w szkole, które stanowią ważne i cykliczne wydarzenie - przekazuje nauczycielka.
Hubert Artemiuk ma 16 lat i uczy się w szkole ZDZ na kierunku mechanicznym.
- Jestem zadowolony przede wszystkim z nowoczesnego wyposażenia oraz ogólnego poziomu szkoły. Nauczyciele są bardzo mili i wspierają uczniów w różnych dziedzinach. W moim przypadku, na kierunku mechanicznym, mogę liczyć na pomoc i dokładne wytłumaczenie zagadnień, co bardzo ułatwia naukę - mówi Hubert Artemiuk.
Dodaje, że nie odbywał jeszcze praktyk. - Jednak wiem, że szkoła pomaga w ich znalezieniu oraz doradza, jaki wybór będzie najlepszy. Uczniowie mogą liczyć na wsparcie w tym zakresie. Mam również nadzieję, że uda mi się wziąć udział w programie Erasmus, ponieważ taki wyjazd pozwala rozwijać horyzonty i zdobywać nowe doświadczenia. W szkole łatwo nawiązać relacje z innymi uczniami. Panuje tu przyjazna atmosfera, a kontakt zarówno z rówieśnikami, jak i starszymi kolegami jest bardzo dobry - zauważa Hubert Artemiuk.
Klemens Bareja, ma 17 lat i uczy się w trzeciej klasie o profilu informatycznym. - Jedną z największych zalet nauki w tej szkole jest wysoka jakość wyposażenia, szczególnie w moim kierunku. Sprzęt jest nowoczesny i dobrze dostosowany do potrzeb uczniów. Pracownie są świetnie wyposażone, a organizacja zajęć jest przemyślana - podkreśla Klemens Bareja.
Przyznaje, że jeśli chodzi o nauczycieli, większość z nich jest pomocna i wspiera uczniów w nauce. - Można liczyć na ich zaangażowanie oraz pomoc w zrozumieniu materiału. Jeśli chodzi o plany na przyszłość, rozważam podjęcie studiów oraz założenie własnej działalności, prawdopodobnie związanej z kierunkiem, w którym się kształcę - zaznacza uczeń.






![Zachwycili narzeczonych swoimi ofertami [GALERIA ZDJĘĆ] Zachwycili narzeczonych swoimi ofertami [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-zachwycili-narzeczonych-swoimi-ofertami-galeria-zdjec-1773601647.jpg)









Napisz komentarz
Komentarze