Tegoroczna odsłona konkursu „Kobiety Przedsiębiorczej” przyjął formułę regionalną. W naszym regionie zmagania KGW z powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego odbyły się 21 czerwca w Radzyniu Podlaskim. Gospodarzem wydarzenie organizowanego przez urząd marszałkowski, w tym przypadku był powiat radzyński i Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu, gdzie wydarzenie się odbyło.
Powiat radzyński ma swoje motto - "Radzyńska Kraina Serdeczności". Chciałbym, abyście wszyscy państwo czuli się dziś u nas tak, by w pełni zrozumieć, że to określenie jest wyjątkowo trafne – mówił starosta Szczepan Niebrzegowski.

Już podczas przygotowań do regionalnego finału władze powiatu zapewniały, że będzie on okazją, by pokazać całemu województwu bogactwo smaków ziemi radzyńskiej oraz pasję i talent naszych gospodyń. Natomiast marszałek województwa, Jarosław Stawiarski, inaugurując tegoroczna educję konkursu podkreślał wartość KGW na terenie Lubelszczyzny – To konkurs skierowany do wszystkich mieszkańców woj. lubelskiego, bo te prawie dwa tysiące Kół Gospodyń Wiejskich stanowi crème de la crème działalności społecznej, która jest wykonywana w małych ojczyznach. Jako Zarząd Województwa Lubelskiego uważamy, że Koła Gospodyń Wiejskich są czymś wyjątkowym, co wyróżnia nas na tle innych krajów, co powoduje, że polska wieś ma dodatkowego ducha. Ducha przedsiębiorczości, gospodarności, patriotyzmu, który powoduje, że chce nam się w tych małych miejscowościach żyć, funkcjonować i przebywać – wskazywał Jarosław Stawiarski.
W radzyńskiej odsłonie konkursu reprezentował go Jarosław Kwasek, Radzynianin i członek zarządu województwa lubelskiego. Zgodnie z zapowiedzią w tytule konkursu, na radzyńskim finale gościła również Ewa Wachowicz. - Znana ekspertka kulinarna wielokrotnie chwaliła wysoki poziom przygotowanych potraw oraz doceniała wyjątkowe bogactwo regionalnych smaków – zapewniają organizatorzy.

Wydarzenie zakończyło się oczywiście wyłonieniem najlepszych potraw i zwycięskich Kół. Za I miejsce w konkursie przewidziano 3 000 zł, za II miejsce - 2 000 zł, a za III miejsce - 1 000 zł. Zaplanowano też przyznawanie wyróżnień z nagrodą finansowa w wysokości 500 zł każde.
W edycji radzyńskiej „Kobiety Przedsiębiorczej Regionalnie z Ewa Wachowicz” zwyciężczyniami są członkinie KGW z Huszczy, Kownatek, Podedwórza i Wygnanki.
Wyniki "Kobiety Przedsiębiorczej Regionalnie"
Nagrody w powiecie bialskim:
I miejsce – KGW „Mazurki” w Huszczy Pierwszej za leśne gołąbki w winno-cebulowym sosie”
II miejsce – KGW „Janeczki” w Janowie Podlaskim za zupę Kapłun Dziadowa
III miejsce – KGW w Rossoszu za pierogi z kaszą gryczaną, twarogiem i kiszoną kapustą
Wyróżnienia:
KGW „Babeczki z wioseczki Łuki” za kartacze z mięsem
KGW Choroszczynka za herbatkę fermentowaną z czeremchy
KGW w Bokince Królewskiej za struclę z owoców z kompotu z suszu
Nagrody w powiecie łukowskim:
I miejsce – KGiGW w Kownatkach za wodę śledziową
II miejsce – KGW w Kamieniu za Podcos
III miejsce – KGW Wola Okrzejska za gęś po dworsku
Wyróżnienia:
KGW „Turczanki” w Turcu za Skarby leśne zamknięte w słoiku
KGW w Krynce za Gołąbki z kaszą gryczaną
KGW w Krzywdzie za Pierogi z pieczoną dynią i twarogiem
KGW w Jeleńcu za Zupę tradycji staropolskiej z perłami mącznymi i aromatycznym akcentem skwarkowym
Nagrody w powiecie parczewskim:
I miejsce – KGW w Podedwórzu za „ogolonego szczupaka” na wodach Zielawy
II miejsce – KGW w Wierzbówce za kwasówkę wigilijną
III miejsce – KGW w Tyśmienicy za prażuchę z chołojcem
Wyróżnienia:
KGW w Jabłoniu za Niedzielną zupę Mariana
KGW „Drużyna sprzed olszyny” w Kudrach za Pajdę chleba smażonego z kraszoną łobodą i kozim serem
Nagrody w powiecie radzyńskim:
I miejsce – KGW w Wygnance za słoninę wiejską w zalewie octowej z cebulką
II miejsce – KGW Domaszewnica za swojski smalec
III miejsce – KGW w Wierzchowinach „Gmina Ulan-Majorat” za parowańce z soczewicą i kaszą gryczaną
Wyróżnienia:
KGW „Kalina” w Lisiowólce za kiełbasę słoikową
KGW „Super Gospodynie” w Ostrówkach za zimne nóżki
KGW Sętki za marchwiaki


Napisz komentarz
Komentarze