Dzisiejsze kontrole wynikają bezpośrednio z harmonogramu Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego ROADPOL, łączącej służby drogowe z wielu państw Starego Kontynentu. Głównym celem powtarzanej cyklicznie akcji jest egzekwowanie od kierujących bezwzględnego przestrzegania ograniczeń prędkości oraz eliminowanie z ruchu osób, które stwarzają zagrożenie dla innych.
Policjanci prowadzą pomiary zarówno w sposób statyczny – przy użyciu ręcznych mierników w wyznaczonych punktach – jak i dynamiczny, wykorzystując nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Do działań skierowano również policyjne grupy SPEED, stworzone do ścigania najbardziej rażących wykroczeń i zwalczania agresywnych zachowań na drodze. Miejsca kontroli nie są przypadkowe; wyznaczono je w rejonach odcinków dróg i skrzyżowań, gdzie statystyki odnotowują największą liczbę zdarzeń drogowych wywołanych zbyt szybką jazdą.
Mundurowi przypominają, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze od lat pozostaje główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Mimo coraz lepszej infrastruktury i bezpieczniejszych pojazdów, brawura oraz pośpiech nieustannie prowadzą do ludzkich tragedii.
Podczas dzisiejszych działań funkcjonariusze nie ograniczają się jedynie do weryfikacji wskaźników na prędkościomierzach. Zwracają uwagę na pełen wachlarz niebezpiecznych manewrów, w tym nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, niezgodne z przepisami zachowania wobec pieszych oraz stan trzeźwości kierujących. Policja apeluje o zdjęcie nogi z gazu, zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów i dostosowanie stylu jazdy do aktualnej sytuacji na drodze.
CZYTAJ TEŻ:

Napisz komentarz
Komentarze