Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 10:04
Reklama
Reklama

Nielegalne kontenery wkrótce przestaną szpecić miasto

Miasto wypowiada wojnę kontenerom na odzież, które nielegalnie zostały ustawione na wielu osiedlach obok chodników i ulic. Już wkrótce mogą one zniknąć z krajobrazu Białej Podlaskiej.
Nielegalne kontenery wkrótce przestaną szpecić miasto

Podjęcie w tej sprawie działań, to odpowiedź na liczne skargi bialczan, jakie trafiają do Urzędu Miasta. – Wielu mieszkańców naszego miasta zwraca uwagę, że wokół kontenerów nierzadko panuje ogromny nieporządek. Wynika to głównie z tego, że ich właściciel nie pilnuje swojego mienia, które na dodatek stoi w pasie drogowym nielegalnie. Postanowiliśmy zakończyć ten proceder – zapowiada Michał Trantau, rzecznik prasowy prezydenta.

Dlatego magistrat poszukuje właściciela nieoznakowanych i nielegalnie umieszczonych kontenerów na używaną odzież, zwłaszcza tych rozstawionych w pasach drogowych. – W przypadku, gdy nie zgłosi się do wydziału dróg i komunikacji lub nie usunie kontenerów do 30 listopada, zostaną one wywiezione przez miejskie służby – dodaje rzecznik.

Szacuje się, że taki los spotkać może co najmniej 30 kontenerów, choć nie jest powiedziane, że ich liczba się nie zwiększy. Urzędnicy wciąż natrafiają na kolejne, które wymagają usunięcia.

Próbowaliśmy ustalić do kogo należą kontenery i gdzie trafia wrzucana do nich odzież. Na części z nich widnieje logo Fundacji Eco Textil, ale warszawskie biuro zaprzecza, by były ich własnością. Na dodatek informuje, że nie wykorzystuje zebranych ubrań w celach pomocowych.

– Nasza fundacja użycza jedynie swojego logo. Kontenery należą do lokalnych przedsiębiorców, my nimi nie zarządzamy, a zebrana odzież nie trafia do naszych podopiecznych. Nasza działalność skupia się na innych formach pomocy – wyjaśnia Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Potwierdza, że niedawno na adres fundacji trafiło zapytanie z bialskiego Urzędu Miasta, dotyczące kontenerów. – W przesłanej odpowiedzi na pewno wskażemy miastu właścicieli tych kontenerów – zapowiada Lipnicka.

Nie ma zatem pewności, że, wrzucając ubrania do nielegalnie ustawionych pojemników, wspieramy akcję charytatywną. Wiadomo jednak, że jedna z firm działających na ogólnopolskim rynku, do której w rzeczywistości należy większość kontenerów, prowadzi sieć sklepów z używaną odzieżą, by pod przykrywką dobroczynności zebrane ubrania posyłać do tzw. lumpeksów.

Monika Pawluk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama