Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 12:06
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Moduły Arduino w codziennym życiu

Moduły Arduino w codziennym życiu

Dynamicznie zmieniający się świat niesie wiele nowinek technologicznych. Inżynierowie, projektanci i programiści poszukują wciąż nowych rozwiązań, aby ułatwić i usprawnić pracę naukowców, lekarzy i specjalistów z różnych sektorów gospodarki. Nowoczesne urządzenia i innowacyjne technologie zawładnęły światem i stały się elementem naszej codzienności. Obecnie oprócz powszechnie stosowanych czujników dźwięku, dymu, ruchu, gazu czy jakości powietrza, coraz częściej korzystamy  z automatycznych systemów sterowania, drukarek 3D oraz robotów. Zaprojektowane przez specjalistów moduły Arduino zapewniają sprawniejszą i bardziej stabilną pracę tych złożonych mechanizmów i urządzeń.

Na czym polega działanie zestawu Arduino?

Arduino składa się z kilku istotnych komponentów, wśród których najważniejszym jest płytka z mikrokontrolerem. Oprócz tego urządzenie wymaga dołączenia kilku innych elementów pozwalających na różnorodne zastosowanie tego kontrolera. Jako powszechnie stosowane i elastyczne narzędzie może służyć do celów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz amatorów elektroniki. Mikrokontroler wymaga również opracowania specjalnego oprogramowania, aby budowany układ działał precyzyjnie.

Arduino zestawy startowe – samodzielny moduł do budowy urządzeń

W skład zestawu startowego wchodzi podstawowy moduł Arduino oraz dodatkowe elementy elektroniki. Złożony zestaw startowy może zawierać m.in. płytkę stykową, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, diody oraz matrycę LED, przyciski, buzzer, fotorezystor, odbiornik podczerwieni, detektor drgań oraz potencjometr. Cały zestaw startowy umożliwia zbudowanie wielu różnych układów sterowania w oparciu o system arduino. Zestawy startowe Arduino stanowią kompletny układ, gdyż nie wymagają użycia dodatkowych elementów. Wszelkie informacje dotyczące poszczególnych płytek z mikrokontrolerem oraz innych elementów elektronicznych udostępniono na stronie sklepu internetowego https://yaboo.pl/

Zestaw startowy Arduino – łatwiejsze budowanie automatycznych urządzeń

Płytka uruchomieniowa Arduino wyposażona w odpowiedni procesor i pamięć flash przeznaczona jest do nauki i zabawy. Płytka ZQ28335 z 32-bitowym cyfrowym procesorem główny o dużej prędkości zapewnia bardzo szerokie możliwości. Maksymalna częstotliwość pracy procesora wynosi 150 MHz, a osiem zintegrowanych lamp cyfrowych umożliwia dynamiczne skanowanie DSP przystosowane do wizualizacji danych. Poza tym parametry modułu oraz elementy takie jak oscylator zegarowy o częstotliwości 30 MHz zapewniają pełną stabilność systemu. Inne cechy wyróżniające moduły do Arduino to łatwy odczyt oraz przechowywanie danych.

 Arduino zestawy główne – rodzaje płytek

Moduły Arduino są dostępne w różnych wersjach. Na rynku możemy znaleźć oryginalne płytki włoskie, jak również płytki zgodne z systemem Arduino. Występują one w wersjach Uno, Nano i Mini, Mega. Uno jest najbardziej popularną i najlepiej opisaną płytką z całej rodziny Arduino. Wyposażono ją w mikrokontroler ATmega328 z 14 cyfrowymi wejściami i wyjściami. Z kolei Nano jest  mniejszą wersją modelu Uno. Jest to niewielka, lekka płytka z mikrokontrolerem AVR Atmega328, który zawiera 22 cyfrowe wejścia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama