Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 06:15
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Terespol: Uczcili majora Władysława Jaskólskiego

W Terespolu wybudowano nagrobek dla majora Władysława Jaskólskiego, który został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. – Stworzyliśmy kilka projektów poświęconych żołnierzom, którzy zginęli na terenie miasta i okolic w czasie II wojny światowej. Wysłaliśmy je do IPN-u, a ten zaakceptował jeden z nich. Grób majora Jaskólskiego był bardzo zniszczony, więc powstał nowy z pozyskanych funduszy, które wyniosły ok. 10 tys. zł – mówi burmistrz Jacek Danieluk.
Terespol: Uczcili majora Władysława Jaskólskiego

Autor: Instytut Pamięci Narodowej

– Major Jaskólski był polskim patriotą, który walczył o wolność swojego kraju. Zginął 16 września 1939 r. na ul. Kodeńskiej – wyjaśnia burmistrz. I dodaje, że miasto w przyszłym roku będzie występować do IPN-u o fundusze na odnowienie kolejnego grobu. – Takich grobów na terenie miasta jest jeszcze sześć. Mam nadzieję, że doczekam momentu, w którym wszystkie będą wyremontowane. Myślę, że powinniśmy pamiętać o tych, którzy oddawali za nas życie, a także uczyć wychowania patriotycznego –zaznacza Jacek Danieluk.

Władysław Jaskólski był synem Maksymiliana i Władysławy.  Urodził  się 27 czerwca 1886 r. w Brześciu nad Bugiem. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę na poziomie średniego wykształcenia w Korpusie Kadetów w Pskowie. Od stycznia 1904 r. do 30 sierpnia 1905 r. służył w armii rosyjskiej. Następnie od 1908 r. pracował jako urzędnik państwowy w zaborze rosyjskim. Po wybuchu I wojny światowej powołany do armii rosyjskiej walczył na froncie wschodnim do listopada 1917 r. W styczniu 1918 r. wstąpił do 1-go pułku strzelców, wchodzącego w skład I-go Korpusu Polskiego generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, gdzie służył do chwili jego rozbrojenia. Następnie, w sierpniu 1918 r. wstąpił do oddziału polskiego na Kubaniu i brał udział w walkach z bolszewikami – wyjaśnia dr Bogusław Korzeniewski, dyrektor Akademickiego Liceum w Terespolu.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama