Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 18:07
Reklama

Odpowiedni czas, by sobie podziękować

Z ks. Rafałem Jarosiewiczem założycielem Fundacji SMS z Nieba i dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pochodzącym z Białej Podlaskiej o tym, jak duchowo przeżyć święta Wielkanocne bez uczestnictwa w liturgii oraz jak skorzystać z duchowej komunii i duchowej spowiedzi rozmawia Anna Chodyka.
Odpowiedni czas, by sobie podziękować

Święta Wielkanocne będą dla wierzących niezwykle trudne, gdyż nie będziemy mogli uczestniczyć w uroczystej liturgii, co zrobić by miały one wymiar duchowy?

Ten czas trudu i nie możności uczestniczenia w mszy świętej może sprawić, iż zatęsknimy za Bogiem więcej niż kiedykolwiek i bardziej będziemy przywiązywać wagę do uczestnictwa w eucharystii. Na ziemiach podlaskich działał człowiek głębokiej duchowości ks. Marek Boruc. Mówił on, że każde cierpienie, także duchowe możemy przeżywać w dwojaki sposób. Jako dar, modląc się, by Bóg pomógł nam wytrwać i robiąc wszystko, by zapobiegać trudnościom. Bądź też możemy je traktować jako przekleństwo. Jednym słowem: nasze cierpienie możemy łączyć z cierpieniem Jezusa, wówczas ma ono sens. W ten sposób możemy modlić się w danej intencji czy za konkretną osobę. Warto tak podchodzić do tego czasu. Musimy pamiętać, pierwsi chrześcijanie modlili się w domach. Było tak, aż do edyktu mediolańskiego ogłoszonego w 313 r. Wprowadzał on wolność wyznawania wiary chrześcijańskiej. Przed tą datą również nie było możliwości wspólnego, otwartego świętowania. Przed laty z zaciekawieniem słuchałem wykładów ks. prof. Kazimierza Matwiejuka, kiedy opowiadał nam jak wyglądała liturgia domowa. Okazuje się, że w czymś podobnym będziemy uczestniczyć - nie ze względu na prześladowania, ale na pandemię. Z pewnością będzie to niebywały czas, gdyż tych świąt nie da się obejść tradycyjnie. Jak dobrze przeżywać ten czas, podpowiada nam Episkopat i poszczególni biskupi w diecezjach. Bardzo zachęcam do poszukania i przeczytania tych wskazań!

Wiele osób nie pojedzie do domu z obawy, by nie zarazić rodziców czy dziadków, czy są gesty hierarchów Kościoła, pomagające podjąć taką decyzję? 

Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś w ostatnich dniach opublikował komunikat w którym napisał: Nie jadę na święta. Robię to z miłości do rodziców, a są to starsi ludzie. To świadczy o tym, że mimo, iż święta będą inne, to będą niesamowicie naznaczone miłością. Będą też inne, bo będziemy musieli postawić sobie ważne pytania: Jakie jest moje chrześcijaństwo? Jaka jest moja relacja z Bogiem? Czy odkrywamy prawdę o tym, że Bóg nas kocha i chce żebyśmy mieli z Nim więź? On na koniec naszego życia chce, abyśmy  znaleźli się w niebie. To będzie czas refleksji. Warto też pamiętać, że obostrzenia dotyczące liczby osób na mszach świętych nie są zagrożeniem chrześcijaństwa, ale wynikają z troski i miłości! (...)

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 kwietnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama