Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 05:35
Reklama
Reklama

Zwijanie blach jako proces modyfikowania metali

W dobie rozwoju różnych technologii i produkcji różnorodnych produktów przemysłowych obróbka plastyczna blach jest niezwykle potrzebna. Stanowi ona jeden z najczęściej wykorzystywanych i najbardziej powszechnych sposobów obróbki metali , zwłaszcza na wysoki stopień precyzji w wykonywaniu dokładnych bądź powtarzalnych kształtów.
Zwijanie blach jako proces modyfikowania metali

Obróbka plastyczna metali i blach

Obróbka plastyczna blach jako jeden z popularnych procesów jest wykorzystywany przez firmy na potrzeby przemysłowe - zwykle do produkcji elementów powtarzalnych lub całych serii. Walcowanie blach ma na celu przygotowanie ich kształtu zgodnie z precyzyjnie określonymi kryteriami. Wysoki stopień dokładności modyfikacji blach zależy od rodzaju materiału oraz wybranego sposobu obróbki. Obróbka plastyczna blach okazuje się niezwykle popularną metodą. W praktyce polega ona na walcowaniu blach, które może być wykonywane na zimno lub na gorąco. Odkształcenia plastyczne blach pozwalają na precyzyjną zmianę kształtu poprzez zmianę struktury metalu bądź stopu metali. Warto pamiętać, że zwijanie blach odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń, m.in. walcarek i jest wykonywane przez specjalistów.

Walcowanie blach na gorąco i na zimno

W trakcie procesu walcowania blach na gorąco w wysokiej temperaturze następuje rekrystalizacja materiału, przy relatywnie niskim nacisku niezbędnym do jego odkształcenia. Jako rezultat walcowania blach powstają płaskie elementy, m.in. grube blachy. Z kolei proces walcowania blach na zimno jest wykorzystywany do produkcji różnych części maszyn, m.in. elementów płaskich i cienkich taśm, folii. Poza tym służy on także do wytwarzania rur i prętów o niedużych średnicach,  gdy duże znaczenie odgrywa wysoka dokładność wymiarowo-kształtowa, jak również gładka powierzchnia i wyższa niż zwykle wytrzymałość.

Walcowanie blach w wysokiej temperaturze

Walcowanie blach na gorąco przeprowadzane jest w wysokich temperaturach. Ma to decydujący wpływ na właściwości plastyczne blachy, którą można znacznie łatwiej modyfikować. Aby przystąpić do procesu walcowania blach na gorąco stosuje się duże sztaby metalu. Są one podgrzewane, a potem wstępnie przetwarzane. W efekcie tej obróbki materiał zostaje spłaszczany i utrzymywany w wysokiej temperaturze. Blacha rozpalona do białości przechodzi przez serię rolek dociskowych. Ten zabieg ma na celu uzyskanie określonych wymiarów. Następnie blachę układa się w zwoje i zostawia, aby ostygła. Jeśli formowane są płyty i pręty, m.in., tory kolejowe, wówczas materiał dzieli się na części. Proces obróbki cieplnej wymaga rozgrzania do pewnej temperatury, a potem do schłodzenia materiału, co powoduje kurczenie się jej objętości.

Jak przebiega obróbka blach na zimno?

Walcowanie blach na zimno jest analogicznym procesem do walcowania na gorąco, z  tym, że należy w nim wprowadzić dodatkową obróbką termiczną. Proces technologiczny jest identyczny jak przy walcowaniu na gorąco, jednak blacha poddawana jest dodatkowo obróbce i zostaje zwijana tak, aby otrzymać dokładniejsze wymiary i lepszą jakość powierzchni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama