Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 22:49
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Łomazy: Dawniej cegielnia, dzisiaj raj

Księżyc odbijający się w tafli wody, spokój i cisza, śpiew ptaków i rechot żab. Tak dziś wygląda raj dla wędkarzy znajdujący się na terenie po byłej cegielni w Łomazach. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego samorząd zrewitalizował miejsce. Na otwarciu obiektu nie brakowało podziękowań, kilku słów o historii, a także artystycznego akcentu. Słowo Podlasia objęło patronat medialny nad wydarzeniem. 
Gmina Łomazy: Dawniej cegielnia, dzisiaj raj

Projekt „Zagospodarowanie terenu wokół stawów po byłej cegielni w Łomazach” zakładał powstanie kompleksu rekreacyjno-turystycznego na blisko 6-hektarowej powierzchni po dawnej cegielni. Inwestycja pochłonęła 809 704,15 zł, z czego 85 proc. pochodzi z unijnych środków. Uroczystość otwarcia zorganizowała Gmina Łomazy wraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, GLKST Niwa Łomazy oraz Łomaskim Stowarzyszeniem Rozwoju.

Ważny punkt w regionie
Jak wspominał na spotkaniu wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, cegielnię wybudowano w 1959 r., a już od 1960 r. rozpoczęto wydobywać glinę z miejsca, gdzie obecnie znajdują się stawy. Cegielnia produkowała rocznie nawet do 1,5 mln cegieł. W 1995 r. nabył ją ja i prowadził do 2008 r. pan Andrzej Szczepański, ostatni właściciel aktywnej cegielni . – W tym czasie w naszym regionie pozostały i pracowały dwie znane cegielnie, w Łomazach i Chotyłowie. Z cegły łomaskiej wybudowano m.in. przejście graniczne w Koroszczynie, kościół w Gończycach koło Ryk, szkołę w Dębowej Kłodzie oraz ogrodzenie cmentarza w Parczewie i Sosnowicy . W naszej gminie z tej cegły wybudowano w latach 80 XX wieku nową szkołę. Powstawały domy mieszkańców gminy, kominy. Po cegłę przyjeżdżały samochody z całej Polski – opowiada wójt.

Teren ten został przekazany gminie przez Wspólnotę Gruntową Wsi Łomazy 1 lutego 2013 r., następnie w 2017 roku gmina ubiegała się o dofinansowanie unijne w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach Działania 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne RPO WL na lata 2014 – 2020. (...)

W hołdzie założycielowi teatru
Sobotnia uroczystość była wyjątkowa. Lokalna społeczność pożegnała zmarłego założyciela Teatru Obrzędowego „Czeladońka” Kazimierza Kusznierów, który zmarł w marcu tego roku. Z inicjatywy jego siostrzenicy Karoliny Kwiatkowskiej oraz całego Teatru Czeladońka, nad jednym ze stawów odbyło się widowisko „Baśń o nocy świętojańskiej” z udziałem zespołu Luteńka z Koszoł.

– Wiedziałam o tym, że przygotowanie tak wielkiego widowiska jest bardzo ciężka pracą i pochłania też dużo czasu. Napotkałam trudności, które dzięki determinacji i pomocy przyjaznych osób udało mi się pokonać. Brakuje mi najważniejszej osoby - wujka Kazika. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 lipca



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama