Janów Podlaski: Zabytkowa kaplica św. Barbary wymaga remontu

  • 13.06.2020, 09:10
  • Anna Chodyka
Janów Podlaski: Zabytkowa kaplica św. Barbary wymaga remontu
Zabytkowa kaplica św. Barbary i św. Rocha z XIX wieku, znajdująca się w Janowie Podlaskim wymaga remontu. Jak wyjaśnia proboszcz miejscowej parafii ks.  Stanisław Grabowiecki teren w wyniku zeszłorocznej suszy zaczął opadać, a wraz z nim fundamenty obiektu. Z związku z tym konieczna jest ich wymiana, co stanowi znaczny koszt. Obecnie na tę inwestycję parafii nie stać.

- Teren cmentarny, gdzie znajduje się kaplica zawsze był podmokły. W tych warunkach fundamenty były dobrze zachowane. Jednak, w wyniku suszy zaczęły one się obniżać.  Fachowcy mówią, iż ich wymiana będzie bardzo droga, profesjonaliści mówią o różnych metodach, podniesienia kaplicy, ale niezbędne jest do tego doświadczenie przedsiębiorstwa przy tego typu obiektach. Stąd, szukam źródeł finansowania, gdyż parafii nie stać na tę inwestycję. Szkoda, byłoby stracić zabytek tej klasy -  tłumaczy ks. Stanisław Grabowiecki.

Dodaje, że początkowo kaplica znajdowała się w centrum cmentarza, ale po jego rozszerzeniu, to się zmieniło. Wcześniej odbywały się w niej uroczystości religijne, jednak po przeorganizowaniu cmentarza parafialnego zostały przeniesione. Obecnie odbywają się w niej modlitwy z okazji Wszystkich Świętych. – Trudno będzie zebrać fundusze, gdyż nie jest to inwestycja, którą będzie widać. Z pewnością część parafian poczuje się do tego by ją wspomóc, ale obawiam się, że to za mało. Konieczne jest wynajęcie sprawdzonej, renomowanej firmy, która nie uszkodzi budynku – przyznaje proboszcz. Tłumaczy też, że zwrócił się o pomoc do lokalnego samorządu, jednak nie uzyskał wsparcia. W tej chwili w parafii prowadzone są prace przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela. W ubiegłym roku odbyła się rewitalizacja cmentarza, w jej ramach stworzono alejki i odnowiono stare, postawiono też ławki przy nowym ołtarzu i położono chodnik. Trwa kładzenie dachu nad nowym ołtarzem. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 9 czerwca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bób
bób 15.06.2020, 17:55
Prace przy kościele św. Jana Chrzciciela są prowadzone, tylko kto je prowadzi??? bo chyba nie parafia...
bob
bob 13.06.2020, 12:10
Mnie jak nie stać to nie robię i nie biadolę.

Pozostałe