Biała Podlaska: Wielomilionowe wsparcie w czasie pandemii

  • 24.06.2020, 16:32
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Wielomilionowe wsparcie w czasie pandemii
Sprzęt, środki ochrony osobistej a ostatnio alkohol do dezynfekcji przekazany przez celników, to wszystko trafia do bialskiego szpitala w ostatnich miesiącach, w ramach pomocy placówce w czasie pandemii. Wsparcie urzędu marszałkowskiego w różnej formie przekroczyło w tym czasie 8 mln zł, a wojewoda przekazał szpitalowi łącznie około  1,5 mln. Do tego wsparcie spółek skarbu państwa, organizacji społecznych i bialskich przedsiębiorców. – Jesteśmy i byliśmy zaopatrzeni bardzo dobrze – mówi dziś dyrektor Adam Chodziński, dziękując za wsparcie, które popłynęło do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

WSzS w ostatnich miesiącach otrzymywał wsparcie nie tylko od samorządu województwa, czyli jednostki prowadzącej placówkę leczniczą w Białej Podlaskiej. Szpital mógł też liczyć na pomoc agend rządowych i spółek skarbu państwa. Ostatnio do listy wspierających szpital organizacji i instytucji dołączyła Krajowa Administracja Skarbowa.


Do niedawna skonfiskowany przez celników alkohol pochodzący z przemytu lub nielegalnego źródła zlokalizowanego na terenie kraju, był niszczony. Od czasu ogłoszenia stanu epidemicznego w kraju Krajowa Administracja Skarbowa ma możliwość przekazywania zarekwirowanych wysokoprocentowych płynów placówkom medycznym, do celów tworzenia płynów dezynfekcyjnych. W ubiegłym tygodniu 3 tys. litrów alkoholu trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

- To spirytus wysokoprocentowy (80-90 proc.). Został zarekwirowany w czasie kontroli przeprowadzanych na granicach zewnętrznych UE i kontroli celnych prowadzonych na terenie całego kraju. Nie nadaje się do spożycia. Wcześniej taki alkohol był niszczony. Obecnie mamy możliwość przekazania go do celów dezynfekcyjnych w związku z pandemią Covid–19 – informuje Barbara Gromysz, zastępca naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Lublinie, delegatura w Białej Podlaskiej. – To pierwsza partia alkoholu przekazanego bialskiemu szpitalowi. W miarę zapotrzebowania będziemy prowadzić kolejne przekazania. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 23 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe