Gmina Sławatycze: Oczkiem w głowie wójta są drogi i woda

  • 17.07.2020, 08:17
  • Paulina Chodyka
Gmina Sławatycze: Oczkiem w głowie wójta są drogi i woda UG Sławatycze
Trwa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody, wkrótce ruszy montaż urządzeń energii odnawialnej, budowa chodnika w Jabłecznej i ul. Sportowej w Sławatyczach oraz remont ul. Wisznickiej. Samorządowcy postarali się też o podwójną dotację od Ministerstwa Cyfryzacji na zakup sprzętu komputerowego do szkoły.

Planowany koszt instalacji OZE miał wynieść 3.624.706  zł. Udało się jednak zaoszczędzić 554.740 zł na przetargach. Dofinansowanie wyniosło 85 procent i pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego. Resztę, czyli 15 proc. i podatek VAT pokryli gmina i użytkownicy.

- Wkład mieszkańców w przypadku pieców to od 4000 do 6000 zł, solarów od 2300 do 3000 zł, pomp ciepła od 3000 do 3400 zł, fotowoltaiki od 3200 do 4500 zł. Wpłaty rozłożone są na dwie raty, w taki sposób, aby nie obciążać jednorazowo domowych budżetów – mówi wójt Arkadiusz Misztal. Dotychczas założono już instalacje solarne. Zostały piece, fotowoltaika i pompy ciepła, które będą montowane od lipca do września. Wcześniej założono w gminie już 146 instalacji, więc obecnie nie ma miejscowości, która by ich nie miała. - Każde z urządzeń będzie zakładała inna firma. Wszystkie przedsiębiorstwa są z Polski. Część ma swoje siedziby na terenie województwa lubelskiego – dodaje włodarz. 

 Budowa i remont dróg

 Gmina inwestuje również w drogi. Pod koniec ubiegłego roku zrealizowano budowę ul. Polnej w Sławatyczach o długości 613 m. Koszt budowy tego odcinka wyniósł 420. 000 zł, w tym 260.000 zł pochodziło Funduszu Dróg Samorządowych. W tym roku zrealizowana będzie budowa ul. Sportowej w Sławatyczach o długości ok. 280 m. Początkowo zakładano, że będzie kosztowała 416.000 zł, ale po przetargu okazało się, iż budowa pochłonie tylko 290.000 zł. Przeprowadzony zostanie też remont ul. Wisznickiej w Sławatyczach na długości ok. 510 m. Tu także zminimalizowano wydatki. - Dzięki dużej konkurencji w czasie przetargów, zostały zaoszczędzone spore fundusze, które zostaną przeznaczone w tym roku m.in. na: budowę chodnika w Jabłecznej, wspólnie z powiatem bialskim oraz projekty budowy kolejnych dróg gminnych m.in. w Mościcach Dolnych – tłumaczy wójt. Chodnik w Jabłecznej na długości 260 metrów położony zostanie prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. Koszt inwestycji oscylował będzie między 75 000 - 80 000 tys. zł. Część zadań wykonają pracownicy gminy. Ułożeniem kostki zajmie się firma realizująca zlecenie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 lipca

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe