Gmina Konstantynów: Muzeum w kaplicy

  • 16.10.2020, 08:00
  • Anna Chodyka
Gmina Konstantynów: Muzeum w kaplicy Adam Trochimiuk
Odrestaurowaną kaplicę z 1884 r. oraz drewnianą dzwonnicę z XIX wieku można oglądać od końca września w Komarnie Koloni. Obok zabytków powstał parking z monitoringiem i oświetleniem, a także plac zabaw.

Projekt rewitalizacji był podzielony na kilka etapów. Pierwszy polegał na przebudowie zabytkowej alei lipowej i budowie parkingu wraz z oświetleniem i monitoringiem. Drugi etap to rewitalizacja kaplicy i jej otoczenia, a ostatnim była budowa placu zabaw. Przedsięwzięcie kosztowało 2 mln 400 tys. zł, z czego z budżetu państwa i z Regionalnego Programu Operacyjnego województw lubelskiego gmina Konstantynów pozyskała 1 mln 872 tys. zł. Wkład własny to 550 tys. zł. - Największy zakres prac dotyczył kaplicy. Zmieniono pokrycie dachowe, skuto tynki na zewnątrz i wewnątrz oraz położono nowe, zrobiono odwodnienie budynku i skuto schody by wybudować granitowe.

Odrestaurowano chór i położono nowe podłogi, wykonano odgrzybianie, założono nową instalację elektryczną. Postawiono też nowe ogrodzenie. Spektrum prac było bardzo szerokie – podkreśla wójt Romuald Murawski. Dodaje, że odnowiono też drewnianą dzwonnicę, którą pokryto nowymi deskami i na której wymieniono dach, na blaszany. Między parkingiem, a kaplicą wykonano też chodnik z kostki granitowej. - Działanie zaczęło się w ubiegłym roku, a zakończyło się z końcem września. W tej chwili trwa rozliczanie z wykonawcami – mówi wójt Konstantynowa. Wyjaśnia też, że kaplica nie będzie pełnić funkcji sakralnych, ale powstanie w niej Muzeum Krzyży. - Obiekt będzie też miejscem spotkań, prelekcji, koncertów, gdyż jest odpowiednio wyposażony. Wykonano nagłośnienie, znajduje się w nim projektor, są krzesła i stoliki – tłumaczy wójt.
 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe