Gospodarka: Te symbole to dla nas chaos i dodatkowe koszty

  • 20.10.2020, 15:37
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gospodarka: Te symbole to dla nas chaos i dodatkowe koszty
Przedsiębiorcy skarżą się na dodatkowe obowiązki, które nałożyło na nie rozporządzenie Ministerstwa Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. Chodzi o zastąpienie pliku Jednolitego Pliku Kontrolnego rozbudowanymi plikami JPK i wprowadzenie symboli Grup Towarów Usług  (GTU) na niektóre towary i usługi. W tej sprawie interweniuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie z Białej Podlaskiej.

Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek klasyfikowania towarów według trzynastu symboli GTU. W praktyce wygląda to tak, że symbole GTU (grupy towarów i usług) muszą być wpisane na deklaracjach JPK VAT7 (jednolity plik kontrolny). Problem w tym, że nowa terminologia dotycząca kodów jest zawiła i wprowadza możliwość różnej interpretacji. A błąd w dokumencie kosztuje przedsiębiorcę kilkaset złotych.

– Kolejny raz środowisko przedsiębiorców zostało postawione przed faktem dokonanym, bez możliwości vacatio legis. Nie mieliśmy czasu zaznajomić się z nowymi przepisami, nie udzielono nam żadnych wyjaśnień, a przepisy są niejednoznaczne – mówi prezes ZPP „Podlasie” Tadeusz Konaszuk. – Jedno jest pewne. Za każdą pomyłkę przedsiębiorca ma zapłacić. Czyli jest mowa o karach, a nie ma mowy o ustawieniu relacji przepisów na poziomie, który pozwoli firmom, które chcą uczciwie pracować i uczciwie składać sprawozdania, robić to bez dodatkowych problemów. Musimy spełniać oczekiwania ministerstwa, które chce wyeliminować ze środowiska garstkę ludzi, którzy chcą wyłudzić daniny lub nie chcą płacić podatków – dodaje Konaszuk. Przyznaje też, że wprowadzenie nowych przepisów to dla przedsiębiorców duże zaskoczenie. Tym bardziej, że trzeba się do nich zastosować w bardzo krótkim terminie, nie mając czasu na zaznajomienie się z nimi. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 20 października

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe