Powiat bialski: Radość obdarowanych wynagradza ciężką pracę wolontariuszy

  • 15.12.2020, 18:00
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Powiat bialski: Radość obdarowanych wynagradza ciężką pracę wolontariuszy Paulina Chodyka-Łukaszuk
Za nami dwudziesty już Weekend Cudów w ramach akcji Szlachetna Paczka. Do kilkudziesięciu rodzin i osób samotnych z naszego regionu trafiły podarunki, w których nierzadko znajdowała się żywność, sprzęt AGD i RTV czy środki czystości. Potrzeby były przeróżne, na szczęście darczyńcy pomimo pandemii stanęli na wysokości zadania. Cała akcja nie miałaby jednak szansy się powieść, gdyby nie ciężka, kilkumiesięczna praca wolontariuszy. Dzięki nim na twarzach potrzebujących zagościł uśmiech, a z oczu popłynęły łzy wzruszenia.

Akcja Szlachetna Paczka to jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw charytatywnych, organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna. W tym roku, pomimo wciąż panującej pandemii i przeciwności każdemu dobrze znanych, odbywa się jej dwudziesta, jubileuszowa edycja. Właśnie, „odbywa się”, bowiem Weekend Cudów, który miał miejsce 12 i 13 grudnia to nie finał akcji.

W tym czasie owszem dzieją się prawdziwe cuda, jest wiele wzruszających momentów, szczerej radości i uśmiechu, ale jak podkreślają wolontariusze akcja nie kończy się wraz z minionym weekendem. Później, jeszcze często przez wiele miesięcy, osoby zaangażowane w pomoc, odwiedzają „swoje” rodziny, by zapewnić im wsparcie m.in. w uzyskaniu pomocy prawnej czy po prostu porozmawiać i podnieść na duchu.

Epidemia im niestraszna

W naszym regionie w Weekend Cudów paczki trafiły do ponad pięćdziesięciu rodzin i osób samotnych. W rejonie Biała Podlaska obdarowanych zostało 28 potrzebujących. – Od początku tej edycji mamy 13 wolontariuszy, a do pomocy w magazynie Szlachetnej Paczki w ten weekend zgłosiło się jeszcze drugie tyle, a więc łącznie zaangażowanych mamy dziś łącznie prawie 30 osób. Do bazy rodzin zakwalifikowało się ostatecznie 28 potrzebujących, każdy został wybrany przez darczyńcę i paczki trafiły do wszystkich – opowiadał Błażej Bilski, lider Szlachetnej Paczki w Białej Podlaskiej. (...)

O trudnościach opowiada nam także lider Szlachetnej Paczki w rejonie Międzyrzec Podlaski. Tutaj w pomoc zaangażowało się w tym roku 10 wolontariuszy. – Ta edycja jest dla nas wyjątkowo trudna ze względu na pandemię, ale nie łamiemy się i działamy dalej, by pomóc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. W tym roku pomocą objętych zostało 12 rodzin, część z terenu miasta, część z terenu gmin Międzyrzec Podlaski i Drelów – przekazuje Bartłomiej Pawłowicz. (...)

Wielkie serca wolontariuszy

Akcja nie odbyłaby się, gdyby nie ciężka praca i zaangażowanie wolontariuszy. W międzyrzeckim sztabie pracował w tym roku, już po raz drugi, Marek Pepa. – Zdecydowałem się na udział w akcji również w tym szczególnym roku, ponieważ uznałem, że ta pomoc będzie wyjątkowo potrzebna, w związku z panującą epidemią więcej rodzin będzie potrzebowała wsparcia. Uznałem, że każde ręce do pracy się przydadzą. Jak sama nazwa wskazuje to niezwykle szlachetna idea, a najlepsze w tym wszystkim są uśmiech i wdzięczność potrzebujących, do których zawozimy podarunki. Ta radość i zaskoczenie jest nie do opisania. To daje motywację do pracy nad sobą i jest wystarczającą „zapłatą” za tygodnie ciężkiej pracy – mówi młody mężczyzna. (...)

Cały, obszerną relację z Weekendu Cudów, przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 grudnia

Tutaj film podsumowujący tegoroczny Weekend Cudów:

 

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe