Radzyń Podlaski: „Jasiek pomaga” czyli siła młodych

  • 27.12.2020, 13:01
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: „Jasiek pomaga” czyli siła młodych SIM PCK Radzyń Podlaski/Facebook
Dzięki piętnaściorgu młodych mieszkańców powiatu radzyńskiego szara jesień spędzona w lockdownie stała się kolorowa dla podopiecznych stowarzyszenia „Ósmy kolor tęczy”, dla pewnego mieszkańca miasta, któremu młodzi organizują świąteczną paczkę i dla nich samych, bo mogą działać w grupie rówieśniczej. Wszystko przez to, że przystąpili do projektu PCK „Aktywni na 100 lat”.

Młodzi radzynianie ze szkół ponadpodstawowych nie do końca pewnie wiedzieli, ile uda im się osiągnąć, przystępując do projektu zaproponowanego przez PCK. Na początku myśleli, że zainwestują w swój rozwój, poznają ciekawych ludzi, czymś się zajmą. W finale udało im się nie tylko nabyć nowe umiejętności, ale pomóc innym. I to jak!

Zaangażowanie przychodzi z czasem
„Aktywni na 100 lat” to projekt realizowany przez PCK. Najkrócej mówiąc, chodzi o zaangażowanie młodych ludzi w różne aktywności wolontaryjne. Podejmowane są działania nawiązujące do priorytetów PCK takich jak: ekologia, humanitaryzm, krwiodawstwo, zdrowy styl życia, pierwsza pomoc oraz realizuje różne akcje PCK.

Projekt „Aktywni na 100 lat” obejmuje kilkanaście miast z województwa lubelskiego. Pierwsza tura projektu już się zakończyła, realizowała ją grupa 15 wolontariuszy. Od lipca działa druga grupa, też 15 wolontariuszy. Oprócz warsztatów i szkoleń mieli do zrealizowania swój projekt. – Formowanie drugiej grupy przypadło na ciężki moment. Kończył się czerwiec, a więc rok szkolny, zresztą uczniów i tak w szkołach nie było, a po zakończeniu roku szkolnego jeszcze trudniej było nawiązać z nimi kontakt. Cóż, zaczęty w Radzyniu projekt trwał, trzeba było zmontować grupę. Nie było to łatwe, ale w finale udało się zaangażować 15 osób, a chętnych było nawet więcej – wspomina Beata Szczeszek, opiekun grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK Radzyń Podlaski.

Ci, którzy do projektu przystąpili, już wiedzą, co z tego mają. Gosia, pierwszoklasistka w szkole średniej, przyznaje, że zachęcili ją do tego znajomi. - Bycie wolontariuszem SIM PCK daje mi mnóstwo profitów poprzez przebywanie z cudownymi osobami, zdobywania cennej i przydatnej wiedzy oraz cennych umiejętności i tworzenie świetnych projektów – zapewnia w autoprezentacji.

Emilka przyznaje, że chciała wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć robić coś innego, coś co nie tylko pomoże jej, ale także innym. Wiktoria nie była na początku przekonana do tego typu aktywności. - Wzięłam udział w projekcie „Aktywni na 100 lat”, ponieważ w pewnym sensie namówiła mnie do tego koleżanka. Mimo początkowej niechęci, zdecydowałam się spróbować bo stwierdziłam, że może to być ciekawe doświadczenie – przyznaje i dziś już wie, że to był dobry pomysł. - Będąc wolontariuszką PCK zyskuję mnóstwo nowych umiejętności oraz znajomości. A przede wszystkim odczuwam satysfakcję, że mogę coś zdziałać dla innych.

Beata Szczeszek przyznaje, że motywacje młodych do zaangażowania się w działania na rzecz otoczenia są różne. – I albo się ich zainteresuje na początku i wchodzą w to, albo od razu się znudzą i uciekną – mówi wprost. Im się udało. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 grudnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe