Gmina Konstantynów: Nie chcemy farmy fotowoltaicznej

  • 09.04.2021, 11:23
  • Anna Chodyka
Gmina Konstantynów: Nie chcemy farmy fotowoltaicznej pixabay.com
Mieszkańcy Zakalinek Kolonii i okolicznych wsi mają wiele obaw w związku z planowaną inwestycją budowy farmy fotowoltaicznej w tej miejscowości. Dotychczas zebrali ponad sto dwadzieścia podpisów pod protestem. Wśród argumentów przeciw przedsięwzięciu wymieniają spadek wartości działek.

Roman Niczyporuk, który posiada działkę w Zakalinkach Kolonii zebrał pod protestem przeciw budowie farmy fotowoltaicznej ponad sto dwadzieścia podpisów mieszkańców miejscowości i okolicznych wsi. Podkreśla, że jego zdaniem panele fotowoltaiczne, odbijając światło, będą oślepiać kierowców jadących drogą wzdłuż jego działki. Dodaje, że okoliczne działki stracą na wartości. – Poza tym inwestycja będzie miała negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ptaki opuszczą ważne siedliska, może dojść do wyginięcia zagrożonych, endemicznych gatunków. Wiele ptaków może zginąć w wyniku zderzenia się z panelami, ze względu na pomylenie ich z lustrem wody. W dodatku ptaki mogą być płoszone wskutek budowy i konserwacji urządzeń, a także utrzymania dróg. Zostaną też zniszczone gniazda gatunków gniazdujących na ziemi w wyniki wycinania roślinności – mówi Roman Niczyporuk, mieszkaniec Zakalinek Kolonii. Zauważa, że może dojść do wymarcia pszczół, które wyczuwają pola magnetyczne i źle reagują na ich zmianę, w wyniku tego, rolnicy mający sady mogą ponieść straty.
Farma przyjazna środowisku

Adam Bargłowski z Solarprojekt, czyli firmy planującej inwestycję w Zakalinkach Kolonii, odnosi się do argumentu, że panele fotowoltaiczne odbijając światło będą oślepiać kierowców jadących drogą znajdującą się przy wspomnianej działce. – Czasami w różnych dyskusjach podnoszony jest argument o możliwości powstawania na panelach fotowoltaicznych odbić i rozbłysków, które mogą oślepiać ptaki, doprowadzając do dezorientacji i trudności z omijaniem przeszkód. Takie twierdzenia zupełnie nie mają potwierdzenia w faktach technicznych ani obserwacjach na istniejących instalacjach. Powierzchnia obecnie produkowanych modułów fotowoltaicznych wykonywana jest w technologii antyrefleksyjnej, co powoduje iż jest ona półmatowa i wygląda jak fakturowana. Brak jest fizycznych możliwości powstawania jakichkolwiek rozbłysków na takiej powierzchni, tym samym nie ma możliwości powstania efektu tzw. "lustra wody" – wyjaśnia.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 6 kwietnia

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszczuch
Mieszczuch 10.04.2021, 20:49
Farma drobiu- nie, farma fotowoltaiczna- nie, to może wieśniakom pałac kultury i nauki marzy się obok remizy?
Antoni
Antoni 07.05.2021, 14:42
Po pierwsze, na wsi mieszkają też przedstawiciele inteligencji tacy jak lekarze, nauczyciele, aptekarze, tłumacze, adwokaci i inżynierowie. Po drugie, takim cwaniakom jak ty powinno się właśnie budować 20 m koło domu farmy foto na 3 ha, turbiny wiatrowe o 170 m wysokości, ładowarki do samochodów elektrycznych i inne pseudoekologiczne badziewie, wtedy tacy cwaniacy jak ty inaczej zaczęliby kwiczeć.
Akinom
Akinom 12.04.2021, 09:01
Dodam jeszcze że dzięki WIEŚNIAKOM takie MIESZCZUCHY jak Wy mają co jeść
Akinom
Akinom 12.04.2021, 08:55
Ciekawa jestem czy jak by Wam ktoś pod sam nos pchał się z którąkolwiek budową czy bylibyście na tak
Mieszczuch
Mieszczuch 12.04.2021, 09:43
Płać KRUS na poziomie ZUSu, podatek dochodowy + podatek od nieruchomości zamiast rolnego to pogadamy. Wielka szlachcianka Monia się znalazła.
Nick
Nick 10.04.2021, 09:27
Niech budują tam gdzie nie ma w pobliżu domów. Ludzie mają prawo nie zgodzić się z tym i bardzo dobrze.
Akinom
Akinom 12.04.2021, 08:58
Dokładnie, najwięcej mają do powiedzenia Ci których sprawa nie dotyczy
Gość
Gość 09.04.2021, 22:43
Super że powstanie

Pozostałe