Gmina Drelów: 90-letni budowniczy kapliczek 

  • 28.08.2021, 13:34
  • Anna Ostapiuk
Gmina Drelów: 90-letni budowniczy kapliczek  fot. Anna Ostapiuk
Dekoracyjne przydrożne kapliczki to niewątpliwy atut małej wioski. Zdobią je różnej wielkości kamienie, święte figury i wiersze. Za ich wykonanie odpowiada 90-letni mieszkaniec Przechodziska, Ludwik Prokopiuk, który swoją społeczną pracę postrzega jako działanie na chwałę Boga.

Historia rodzinnego budowania kapliczek sięga 1936 r., kiedy to Bazyli, dziadek 4-letniego wówczas Ludwika, zlecił wykonanie jednej z nich w intencji wyzdrowienia syna.

– Dziadek modlił się i zrobił postanowienie: jak syn wyzdrowieje, to ja zrobię figurkę dla św. Antoniego Padewskiego. Po trzech dniach od modlitwy mój ojciec zaczął chodzić. Sam nawet kupił cegły i w ciągu trzech dni powstała kapliczka – przybliża początki Ludwik Prokopiuk, wskazując pamiątkę, która do dziś bieleje na podwórku rodziny Prokopiuków. – To były dwie uciechy: dziadek cieszył się, że przyobiecana kapliczka stoi, a ojciec, że zaczął w końcu chodzić.

90-latek murarką zajmował się od młodości, a kapliczki remontuje lub stawia od podstaw już od 20 lat. - Kiedyś robiłem prywatnie u ludzi. Potem pomyślałem, że skoro siły powoli mnie opuszczają i mam wstawiony stymulator, to trzeba zrobić coś dla chwały bożej. Moje serce to już zbity garnek, leczony, ale może pęknąć – żartuje. - Lekarze nie pozwolili pracować ponad siły. Ale skoro siłę dał mi ten, który mnie do życia powołał, to ja muszę dla niego coś zrobić. A może to mój anioł stróż podszepnął, żebym ja te stare krzyże i kapliczki wyremontował? (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 24 sierpnia

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe