Radzyń Podlaski: Mural na byłym areszcie odsłonięty

  • 13.10.2021, 09:22
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Mural na byłym areszcie odsłonięty fot. Powiat Radzyński
W ubiegłym tygodniu władze miasta po raz kolejny zaprosiły mieszkańców i gości pod budynek przy ul. Warszawskiej 5A, gdzie od lat planowane jest utworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych – Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. Okazją było odsłonięcie muralu na ścianie szczytowej budynku. Na muzeum przyjdzie mieszkańcom jeszcze poczekać.

Na przysposobienie budynku przy Warszawskiej 5A, gdzie w piwnicach, w których były cele więzienne, zabezpieczono inskrypcje osadzonych, samorząd pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w kwocie 105 tys. zł., do której dołożył 45 tys. zł środków własnych. Jeszcze we wrześniu 2019 r. miasto otrzymało dwa granty po 100 tys. zł od fundacji senatora Grzegorza Biereckiego "Kocham Podlasie" i fundacji Fundusz Rewitalizacji z Gdyni.

Wówczas rozpoczęto prace naprawcze. Położono nowy dach i przeprowadzono izolację fundamentów. Na jesieni 2020 roku burmistrz Jerzy Rębek informował: – W trakcie trwających kilka miesięcy prac okazało się, że ich zakres musi być większy niż zakładano po wstępnych oględzinach. Obiekt wymaga kolejnych prac i zabezpieczenia kolejnych środków na ten cel – wyjaśniał burmistrz, Wtedy też planował, że organizacja sal muzealnych będzie zrealizowana w tym roku. (...)

Cały artykuł przeczytacie w radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia z 12 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe