Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 09:51
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Biała Podlaska: Perebory dawniej i dziś

Niebawem w bialskiej bibliotece odbędzie się spotkanie, poświęcone pereborowi. To tradycyjny ornament tkacki, charakterystyczny dla naszego regionu. O tym elemencie folkloru opowie graficzka i ilustratorka Monika Trypuz.
Biała Podlaska: Perebory dawniej i dziś

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na spotkanie pt. "Perebory lubelskie dawniej i dziś". Odbędzie się ono w piątek 28 stycznia o godzinie 16:00 w Dziale Wiedzy o Regionie bialskiej książnicy. O tradycjach tkackich naszego regionu opowie Monika Trypuz.

Przypomnijmy, że perebor to lubelski ornament tkacki zwany potocznie haftem tkackim. Podczas prezentacji omówiona zostanie ogólna charakterystyka pereborów oraz ich zróżnicowanie w zależności od regionów występowania. Wyjaśnione zostanie pochodzenie tego typu wzornictwa na terenach Lubelszczyzny, zarysowane początki i zanik tej techniki oraz to, jak dzisiaj funkcjonuje to rękodzieło. Poruszony zostanie również temat inspiracji pereborem w sztuce i w modzie na przykładzie projektu „Atencja” oraz marki modowej How I.

 Monika Trypuz to urodzona w 1981 roku w Chełmie absolwentka warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: grafika warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego oraz ilustracja i grafika wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego.

– Monika Trypuz to graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury, kreatorka marki modowej How I, wykorzystującej twórczo rozwinięty właśnie perebor. Jej zainteresowania polską kulturą ludową i rękodziełem zaowocowały autorską książką „Rocznik wsi” inspirowaną tkaniną dwuosnowową, ilustrującą miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projektem „Atencja” poświęconym pereborom – zapowiadają pracownicy MBP w Białej Podlaskiej.

Warto zaznaczyć, że w powiecie bialskim od lat bardzo prężnie działa Pracownia Tkacka im. Stanisławy Baj w Hrudzie, działająca w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. To właśnie ośrodek co roku organizuje Przygraniczny Konkurs „Tkactwo w dolinie Bugu i Krzny”, którego tematem są tradycyjne techniki tkackie, w tym tworzenie pereborów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czyt 27.01.2022 09:51
Mowa u kulturze "doliny Bugu i Krzny", jest niemożliwa z określeniem "lubelszczyzna, czy podlasie" - - rusińskość tych ziem, i Ludu, została zatracona, język przepadł (Prosto). Co jeszcze chcecie zniszczyć i pokazać, jako nic nie warte. Ruś Czarna - o której nikt nie pamięta, Bużanie, gdzieś się przewijają, a moskwicini zawłaszczają dla siebie, poczynając od ppotocznego "ruski"-na Sowietów, obcych przecież.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZielonyTreść komentarza: Brawo drużyna, brawo zawodnicy i trener. Oby tak dalej. Pawlak ty nowej wojny nie zaczynaj boś jeszcze jednej nie skończył.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 08:06Źródło komentarza: Zła passa przerwana, Orlęta wygrały u siebie.Autor komentarza: ZielonyTreść komentarza: Jak zwykle pomysł moim zdaniem świetny żeby odstraszyć kibiców od przychodzenia na stadion. Od dawna borykamy się z władzą klubu, który żyje w bańce mydlanej i własnej rzeczywistości, która ni jak się nie ma do realiów. Za wszystko co źle robią obwiniają wszystkich tylko nie siebie. Prawda jednak jest taka, że klub jest bardzo słabo zarządzany. Parę lat temu kibice Podlasia zrobili porządek z nieudolnymi zarządami i dziś są tam gdzie kiedyś były Orlęta a Orlęta na 100-lecie ratują się przed spadkiem i nawet jak się uratują to za rok polecą jak nic, bo ratowanie odbywa się na krechę, którą trzeba będzie spłacić.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 08:03Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: CzytTreść komentarza: Bardzo ciekawy Kościół: plan krzyża i ta kopułka. To z którego On roku. I co tam odtwarzane : D? Rokitno, królewszczyzna. W Klonownicy Radziwiłły i chyba tknięte Reformacją, sądząc po bryle. Ale w środku!. Pratulin, wiadomo. Kołczyn!Data dodania komentarza: 19.03.2024, 07:52Źródło komentarza: Trzy kościoły przejdą lifting. Gmina pozyskała funduszeAutor komentarza: czy→tTreść komentarza: Przynajmniej pod Radzyniem z głową, nigdy sam do lasu. 64 lata, to już popatrzeć tylko, czy równo leci, a nie do tyrania. Połuskać szczapki, polana, znaleźć Łuczynę. Zdrowia życzę. Jednak Mamy Pogotowie. W lesie nie można chlapnąć? Pierwsze słyszę, Wilcy omijają wtedy i idą na Sarny i Bobery.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 07:45Źródło komentarza: Wypadek w lesie. Interweniowało pogotowie lotniczeAutor komentarza: czyt → TTreść komentarza: Rolnicy? Już nas zlikwidowano. Jak wybrać TYCH, właściwych. Doradzisz. Gdyby nie było potrzeby, Ludzie siedzieliby przy maszynach, zaraz sezon, a z serwisem, różnie. Jesteś poszkodowana, jak najbardziej WPR- to Eu, rolnictwo. Świnki tylko ferma. O mało i byłoby z jajkiem i kurką. To samo. To dla Ciebie, więc machać łapką- blokad będzie niewiele, raczej. Komu by tam się chciało brony targać.Toż to CIĘŻAR.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 07:42Źródło komentarza: W środę protesty rolników. Oto mapa blokad
Reklama
Reklama