Można ubić świnie na własny użytek

  • 7.07.2017, 13:32
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Można ubić świnie na własny użytek
Rolnicy dopięli swego. Wojewódzki lekarz weterynarii wydał rozporządzenie o możliwości ubijania świń na potrzeby własne. Ma to związek z rozprzestrzeniającym się wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie powiatu bialskiego. Jednak by taki ubój się odbył, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Ustalenia nastąpiły na spotkaniu 30 czerwca, w którym brali udział wojewódzki oraz powiatowy lekarz weterynarii. Pismo otrzymali wójtowie gmin: Biała Podlaska, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Piszczac, Rokitno i Zalesie.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, by ubić świnię na własne potrzeby? W gospodarstwie muszą być bezwzględnie przestrzegane przepisy Ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt, a historia gospodarstwa oraz zwierząt w Centralnej Bazie Danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt ARiMR musi być bezwarunkowo spójna i wiarygodna. Poza tym, o każdym zamiarze przeprowadzenia uboju właściciel zwierzęcia musi informować powiatowego lekarza weterynarii, właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia uboju, co najmniej 24 godziny przed jego dokonaniem.

– Po pobraniu prób do badania i uboju świni, cała tusza, wraz z podrobami oraz ubocznymi produktami, czyli odpadami, musi bezwzględnie pozostać na terenie gospodarstwa, w którym dokonano uboju, do czasu otrzymania wyników badań informuje Paweł Piotrowski, wojewódzki lekarz weterynarii. Ponadto dopuszczony jest ubój jednej świni w gospodarstwie na miesiąc.

Jak na rozporządzenia zareagowali rolnicy? – Z jednej strony jest to dobrze, z drugiej niedobrze. Zalety są takie, że można oczywiście na potrzeby własne ubijać świnie. Wadą jest to, że dopiero po uboju krew wysłana jest na badania. Mamy teraz lato, więc niektórzy mogą nie mieć tego gdzie przechowywać. Ogólnie jednak jest to malutki kroczek do przodu w związku z sytuacją z ASF – komentuje Mateusz Jeżewski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Przypomnijmy, że ASF dotknął większej części powiatu bialskiego, gdzie w tym roku stwierdzono już kilkanaście ognisk choroby.

Maciej Maciejuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rolnik
Rolnik 17.02.2018, 11:30
Na dodatek ceny wieprzowiny również cały czas spadają. Aż trudno w to uwierzyć: http://www.rynek-rolny.pl/ceny… Produkcja spada i cen też. Zgodnie z ekonomią powinno być odwrotnie.

Pozostałe