Biała Podlaska: Matka Boska Anielska na kościele św. Antoniego

  • 25.04.2018, 12:30
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Biała Podlaska: Matka Boska Anielska na kościele św. Antoniego
Bialczanie, przechodząc obok kościoła św. Antoniego od 14 kwietnia mogą podziwiać mozaikę przedstawiającą Matkę Boską Anielską. Dzieło wyszło spod ręki salezjanina ks. Henryka Kaszyckiego – znanego artysty, zajmującego się tworzeniem sakralnych wizerunków.

Zrobione jest z włoskiego materiału, szkła weneckiego oraz 24 karatowych płatków złota i masy perłowej. Postać Maryi ma trzy metry wysokości i dwa szerokości. Gwardian Tomasz Wroński o procesie powstawania pracy mówi: – Ks. Kaszycki wykonywał mozaikę z pobożnością i namaszczeniem. Zaczął w Dzień Matki Bożej Różańcowej, oczy ułożył w Dzień Matki Bożej Miłosierdzia i zakończył całość w Niepokalane Poczęcie.

Dlaczego akurat Matka Boska Anielska? Ona, jak podkreśla gwardian Wroński, jest najbliższa kapucynom. Jej wizerunek można oglądać także w kaplicy odbudowanej własnoręcznie przez św. Franciszka, a dzierżawionej przez benedyktynów w zamian za "koszyk ryb". Wynika to z tego, że św. Franciszek nie chciał posiadać czegokolwiek. Kapliczka nazywana jest Porcjunkulą i obecnie mieści się w bazylice Matki Boskiej Anielskiej położonej ok. 5 km od Asyżu. Uznawana jest za pierwszy klasztor braci mniejszych. 

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 17/2018

Anna Chodyka

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe