Sosnówka: Pieniądze przeszły rolnikom koło nosa

  • 28.05.2018, 09:39
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Sosnówka: Pieniądze przeszły rolnikom koło nosa
Jednym ze sposobów walki z ASF, są wypłacane przez urząd marszałkowski nagrody. Wszyscy, którzy znaleźli padłą zwierzynę i zawiadomili o tym właściwy urząd gminy dostają za to 200 złotych. Na pieniądze nie mogą jednak liczyć mieszkańcy gminy Sosnówka, gdyż zdaniem wójta koszty utylizacji zwierząt nadmiernie obciążyłyby gminę.

Konkurs w głównej mierze skierowany jest do mieszkańców, którzy nie są myśliwymi i pracownikami leśnymi, a jego realizacja została zaplanowana na terenie 83 miast i gmin województwa lubelskiego, wymienionych w Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej z 20 lutego 2018 r. Warunkiem przystąpienia do niego było dobrowolne zawarcie z województwem porozumienia w sprawie współdziałania w realizacji zadań publicznych.

Umowy nie podpisało tylko sześć gmin z całego województwa, w tym Sosnówka. - Z informacji udzielonej przez wójta wynika, że jedynym powodem niezawarcia porozumienia, jest obciążenie gminy przez inspekcję weterynaryjną kosztami utylizacji padłych dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń. W związku z tym przystąpienie do konkursu mogłoby spowodować niekorzystne skutki finansowe dla gminy – informuje Beata Górka, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Problemów w przystąpieniu do projektu nie widział samorząd Łomaz. – Rolą urzędu jest jedynie wykonanie listy osób, które znalazły padłe dziki, i wysłanie jej do Lublina. W kwestii nagród budżet gminy nie zostaje w żaden sposób nadwerężony – wyjaśnia wójt Jerzy Czyżewski. W marcu znaleziono tam 6 sztuk padłych dzików, za ich utylizację zapłacono 1595,70 złotych.

Cały artykuł przeczytacie w jutrzejszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 22/2018

Justyna Lesiuk-Klujewska

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe