Gmina Rokitno: Małe boćki mogą nie przeżyć

  • 14.06.2018, 08:45
  • Michał Karchut
Gmina Rokitno: Małe boćki mogą nie przeżyć
Z naszą redakcją skontaktowała się mieszkanka wsi Derło, która przejęta jest losem dwóch małych boćków. Twierdzi, samica bociana nie poradzi sobie z wykarmieniem piskląt.

– W pobliżu naszego domu, na słupie energetycznym znajduje się gniazdo. Co roku przylatują tu bociany i wychowują młode. Cały czas je dokarmiamy, doglądamy. Niedawno na gnieździe były dwa dorosłe bociany i cztery młode – opowiada naszej redakcji pani Alicja Szadkowska. – Ostatnio samiec poleciał po jedzenie i chyba zginął, bo już nie wrócił. Wtedy samica wyrzuciła z gniazda dwa pisklęta i została z dwoma. Nie wiem czy ona poradzi sobie z wykarmieniem tych młodych. Większość czasu siedzi na gnieździe i chroni pisklęta, czasem tylko poleci po jedzenie. Obawiam się, że samica ich nie wyżywi tak, żeby one zleciały o własnych siłach, żebyśmy mogli je wykarmić. Przyjdzie moment, że samica odleci i je zostawi. Dzwoniłam na różne infolinie, ale nikt się tym nie zajmuje – tłumaczy kobieta.

Bocian, mimo bardzo dużego sentymentu jaki mamy do tych zwierząt, jest zwierzęciem dzikim. Należy zdawać sobie sprawę z faktu naturalnej selekcji zwierząt w przyrodzie - tłumaczy nam przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. – Z drugiej strony, zrozumiałe jest że chcemy tym zwierzętom pomóc  mówi Paweł Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ. – W tym przypadku, skoro matka wyrzuciła dwa pisklaki, to zapewne zrobiła to, aby wykarmić dwa pozostałe. I będzie starała się to zrobić.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 24/2018

Michał Karchut

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe