Kodeń - Mówią o sobie: Jesteśmy jak rodzina

  • 29.08.2018, 10:33
  • Anna Chodyka
Kodeń - Mówią o sobie: Jesteśmy jak rodzina
Orkiestra dęta z Kodnia, otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej, w kwocie 50 tys. zł. Z tych funduszy, za 26 tys. zł zostały zakupione instrumenty, saksofony, bęben, talerze, dwa klarnety, trąbka, tuba basowa i buława marszowa. Za pozostałą część nabyto nowe stroje.

Grupa istnieje już dziewięćdziesiąt jeden lat, powstała w 1927 r., kiedy do Kodnia powrócił, z ponad pięćdziesięcioletniego wygnania, cudowny wizerunek Matki Bożej. Jej działalność przerwał wybuch II wojny światowej, później w okresie PRL-u, powoli odradzała się miejscowa twórczość. Swoją świetność odzyskała niedawno, kiedy w kwietniu zeszłego roku powstało stowarzyszenie reprezentujące artystów z inicjatywy Kamila Adamca.

Orkiestra występuje na różnych uroczystościach. Muzycy zaistnieli na I Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Czemiernikach, gdzie dostali pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 1000zł. W poprzednim roku na scenie zagrali trzydzieści razy. Jeździli na odpusty do Małaszewicz i Zabłocia, a także w Góry Świętokrzyskie. – Planujemy wszystkie imprezy z dużym wyprzedzeniem, jednak na ten moment najbardziej zależy nam na pokazywaniu się w gminie – informuje Adamiec.

Starają się wybierać muzykę znaną i lubianą, która z łatwością wpada w ucho. Stąd grają marsze i pieśni biesiadne. – Jest to świetnie przyjmowane. Pragniemy by to, co gramy było odbierane z przyjemnością – tłumaczy Kamil Adamiec.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 35/2018

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe