Biała Podlaska: Zapusty na Podlasiu

  • 21.02.2019, 11:13
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Zapusty na Podlasiu
Rok 2019 to w powiecie bialskim rok kultury ludowej. W związku z tym Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" rozpoczyna nowy cykl koncertów, tematycznie związany z ostatnim tygodniem karnawału. Będzie zabawnie, ale z edukacyjną nutą.

Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" posiada bogate tradycje i na stałe wpisał się w historię regionu. Od wielu lat prezentuje folklor Podlasia w kraju i za granicą, biorąc udział w wielu koncertach i wydarzeniach. Od 1970 roku "Podlasie" uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół łączy tradycję i współczesność, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych elementów. W swoim bogatym repertuarze posiada Polskie Tańce Narodowe, a także tańce wielu regionów kraju z uwzględnieniem rodzimego folkloru Podlasia. Nowatorskim przedsięwzięciem niespotykanym dotychczas w zespołach folklorystycznych jest połączenie folkloru i jazzu. 

– Najnowszy cykl koncertów Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie" utrzymany jest w zabawnym, edukacyjnym charakterze. Spektakl jest odniesieniem do podlaskich zapustów - okresu, któremu dawniej towarzyszyły liczne zabawy i "wieczornice", na których kobiety opowiadały tzw. gadki i powiastki, a młodzież "stroiła żarty". Zapusty na Podlasiu tzw. "tydzień maślany - na głos skrzypiec i bębenka" był pretekstem do tańca, a zabawy te trwały do samego rana – opowiada choreograf zespołu, Marcin Bochenek.

Szczegółowy plan koncertów "Zapusty na Podlasiu"

27.02 - Kodeń, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki, godz. 12.00 

28.02 - Biała Podlaska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5, godz. 10.45 

1.03 - Biała Podlaska, Szkoła Podstawowa nr 9, godz. 10.00 

3.03 - Kodeń, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki, godz. 18.00 

4.03 - Sławacinek Stary, Szkoła Podstawowa, godz. 10.00 

5.03 - Wisznice, Gminny Ośrodek Kultury (koncert dla szkół), godz. 12.00 

5.03 - Wisznice, Gminny Ośrodek Kultury, godz. 17.00 

7.03 - Międzyrzec Podlaski, Liceum Ogólnokształcące, godz. 13.00 

7.03 - Janów Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury, godz. 18.00 

8.03 - Biała Podlaska, Sejmik Kobiet, Starostwo Powiatowe, Sala Widowiskowa, godz. 11.00

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe