Region: A jednak nauczyciele strajkują!

  • 09.04.2019, 15:34
  • Anna Chodyka (jg); (jlk), (pc); (joan)
Region: A jednak nauczyciele strajkują!
Po niedzielnych negocjacjach rządu ze związkami reprezentującymi nauczycieli, tylko NSZZ "Solidarność" zgodziła się na propozycję 15 proc. podwyżki w tym roku. Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zdecydowały o rozpoczęciu strajku, od 8 kwietnia do odwołania.

– Propozycja dotyczy tzw. średniej, która jest konstruktem prawnym a nie realnym odwzorowaniem wynagrodzeń nauczycieli. To bardzo mocno zawyża obraz dochodowy. Równocześnie ma być zwiększone pensum, czyli wymiar czasu pracy nauczyciela określający ilość godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, które nauczyciel musi zrealizować w ramach swojego pełnego etatu. Zwiększenie pensum o 20 czy 30 proc. siłą rzeczy musi prowadzić do redukcji zatrudnienia. Stąd strona związkowa nie wyraziła na to zgody. – mówi Ewa Tatarczak przewodnicząca ogólnopolskich Związków Zawodowych "Rada Poradnictwa" uczestnicząca w negocjacjach z rządem.

Przyznaje, że żaden odpowiedzialny związek zawodowy nie może przyjąć propozycji rzekomych podwyżek, które wiążą się ze zwalnianiem nauczycieli. – Proponuje się coś, co ma się odbyć kosztem naszych kolegów i koleżanek. Konfliktuje się środowisko.  Czy po to byśmy ze sobą walczyli ? Jest to w moim odczuciu, mocno nieetyczne i nieodpowiedzialne – komentuje negocjatorka.

– W tej chwili sytuacja w szkole jest opanowana. Nie było problemów od samego początku, gdyż do szkoły przyszła niewielka liczba uczniów. Kilku nauczycieli nie podjęło strajku, więc zajmują się uczniami, którzy się pojawili – mówi Przemysław Olesiejuk dyrektor II LO im. E. Plater. I dodaje, że wcześniej na ten dzień zaplanowano dla uczniów seans kinowy, poza tym młodzież może pójść na rekolekcje odbywające się w kościele św. Antoniego.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 15

 

Anna Chodyka (jg); (jlk), (pc); (joan)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe