Sarnaki: Chcemy zdrowia i rozwoju, a nie fermy i fetoru!

  • 06.06.2019, 12:00
  • Joanna Gąska
Sarnaki: Chcemy zdrowia i rozwoju, a nie fermy i fetoru!
Do walczących z problemem kurników gmin powiatu dołączyły również Sarnaki. To tam planuje się budowę 9 takich obiektów i kilku chlewni. Mieszkańcy nie kryją wzburzenia i zapowiadają walkę o zdrowie i czyste powietrze. - Nie pozwolimy zniszczyć upraw owoców i rozwijającej się na naszym terenie turystyki - zapowiadają.

Powiat łosicki do niedawna znany był z uprawy pieczarek i produkcji owoców, coraz prężniej rozwija się tu też turystyka promująca nadbużańskie walory. Obserwuje się jednak, zmianę profilu produkcyjnego na tym terenie. Jak grzyby po deszczu powstają tu nowe wielkopowierzchniowe fermy drobiu i chlewnie, które skutecznie zatruwają życie mieszkańcom. Do walki o zdrowie, czyste, świeże powietrze i przyrodę stanęła kolejna gmina. Tym razem przeciwko planom budowy nawet 20 ferm drobiu i chlewni stanowczo protestują mieszkańcy Sarnak i okolicznych miejscowości.

- Nasza gmina to teren typowo rolniczo-turystyczny, leżący w obrębie  Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Od kilku lat obserwuję, jak prężnie rozwija się tu turystyka, powstał LOT Nad Bugiem, z którym mamy jeszcze większe szanse na rozwój turystyki. My naprawdę mamy czym przyciągać turystów. Oferujemy im czyste powietrze, unikatową faunę i florę, jak również przepiękną, malowniczą rzekę Bug - mówi Ewa Osik, którą przerażają plany inwestorów. Jak zauważa, Sarnaki to głównie sady jabłkowe, dlatego, gdy powstaną tu wielkoprzemysłowe fermy drobiu wszystko legnie w gruzach, ponieważ jabłka wchłoną te "zapachy" i nikt nie kupi śmierdzącego owocu.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 23

Joanna Gąska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Prawda
Prawda 07.06.2019, 22:54
Obrzydliwa jest chęć zarabiania pieniędzy kosztem innych ludzi nie wspominając o zwierzętach..
Nati
Nati 07.06.2019, 22:50
Już niewiele jest tak pięknych i naturalnych miejsc w Polsce. Powinniśmy to docenić i chronić. To zaprocentuje.
JA
JA 07.06.2019, 08:51
Jak można tak bezmyślnie zmarnotrwić to co dała sama natura? Rozwój tych hodowli zniszczy przyrodę, a tereny staną się nieatrakcyjne dla turystów. To jak zarzynanie kury niosacej złote jajka. A poza tym, czy jest coś cenniejszego nią czyste powietrze i naturalne zasoby przyrodnicze? Czy nie warto tego chronić. Całym sercem przyłączam się do protestu.

Pozostałe