GMINA TUCZNA: Wieńce, muzyka i dobra zabawa

  • 01.09.2019, 08:00
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
GMINA TUCZNA: Wieńce, muzyka i dobra zabawa
Sierpień to miesiąc dożynkowy. W gminie Tuczna rolnicy w ostatni weekend miesiąca dziękowali za tegoroczne plony. Były łzy wzruszenia, listy gratulacyjne i słowa refleksji podejmujące wagę i trud pracy gospodarzy. - Dzisiejsze święto jest zakończeniem tegorocznych żniw. Mam nadzieję, że będzie miłym wspomnieniem – mówił podczas otwarcia dożynek, przewodniczący rady gminy Zbigniew Sokołowski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym. Następnie barwny korowód przeniósł się na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tucznej. Starostowie, Elżbieta i Adam Moszkowscy z Bokinki Królewskiej, przekazali tam wójtowi Zygmuntowi Litwiniukowi chleb dożynkowy, a sołectwa, takie jak: Horoszczynka, Bokinka Królewska, Ogrodniki, Tuczna i Dąbrowica Duża zaprezentowały dożynkowe wieńce. – Nad wieńcem pracowałyśmy od 1 sierpnia. Po pracy spotykałyśmy się i wspólnie przygotowywałyśmy poszczególne jego elementy – opowiadają Jadwiga Nazaruk, Walentyna Niedźwiedź, Maria Maksimiuk i Sylwia Hajdziuk, mieszkanki Dąbrowicy Dużej. – Najpierw wybierałyśmy zboża ze snopków, a potem zaczęłyśmy tworzyć konstrukcję. Wykorzystałyśmy pszenżyto, owies, jęczmień, fasolę, groch i makaron – dodają.

Na dożynkowym święcie nie mogło zabraknąć stoisk z regionalnymi przysmakami oraz rękodziełem. Poza tym swe wyroby prezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu. Zebrani mogli też obejrzeć wystawy z kosmetykami, odwiedzić stoisko KRUS i kiermasz z zabawkami. Dorośli chętnie gromadzili się w ogródkach gastronomicznych, a najmłodsi na dmuchańcach. Z radością oglądały nowy wóz strażacki druhów z Tucznej, którzy urządzili najmłodszym kąpiel w pianie. Także Animatorzy Dobrej Zabawy z Białej Podlaskiej oraz Tatarzy ze Studzianki zadbali, by dzieci się nie nudziły. Dodatkowa niespodzianka czekała również na strażaków ochotników z gminy. Otóż lokalny przedsiębiorca i sprzedawca paliw Tomasz Szczęśniak na wniosek wójta przekazał im karty rabatowe na paliwo, 10 gr na litr paliwa.

 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 35

 

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kama
Kama 01.09.2019, 12:16
Choroszczynka, a nie "Horoszczynka". Przed publikacją materiału lepiej posprawdzać nazwy własne, z samego szacunku.
Pozdrawiam:)

Pozostałe