Biała Podlaska: Już niedługo "Podlaska Korobeczka"!

  • 12.09.2019, 11:38
  • jm
Biała Podlaska: Już niedługo "Podlaska Korobeczka"!
To już kolejna ciekawa inicjatywa Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie", który w tym roku akademickim 2019/2020 będzie obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Najbliższy projekt dotyczy popularyzacji Podlasia. Już niedługo, bo 23 października, odbędzie się Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich "Korobeczka" realizowany w ramach programu EtnoPolska 2019 Narodowego Centrum Kultury.

- Festiwal będzie się składał z szeregu kompleksowych działań. Będą to szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla dzieci i młodzieży z udziałem tancerzy i instruktorów, koncerty ZPiT "Podlasie" w całym regionie, które zwieńczy uroczysty finał czyli Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich "Korobeczka", który odbędzie się 23 października w Auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. - Ostatnie nasze lata są niezwykle dynamiczne i bogate w wiele inicjatyw. Są to zarówno nasze podróże artystyczne, nagrody, wyróżnienia, koncerty, projekty na szeroką skalę, ale również edukacyjne spotkania, których celem jest popularyzacja kultury ludowej wśród najmłodszych – mówi Marcin Bochenek, kierownik artystyczny i choreograf Podlasia. 

Czym właściwie jest korobeczka? To słomiana koszałka, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, a jednocześnie nazwa tańca do pięknej, lirycznej melodii. Jest intrygującym nawiązaniem  do tradycji i jednocześnie kolejnych działań Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie" Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej. Integralną częścią w ramach Festiwalu "Korobeczka" będą tzw. "Helenki", prezentacje taneczne dla najmłodszych (w kategorii przedszkolaków). Nazwa jest wyrazem szacunku i pamięci dla Pani Heleny Januszczyk (założycielki Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie", autorki wielu prac z zakresu folkloru tanecznego Podlasia).

6-8 września zespół wraz z muzykami rozpoczął sesję nagrań w Studiu S4 Polskiego Radia, gdzie przygotowują najpiękniejsze melodie podlaskie, które posłużą podczas  koncertów, festiwalu i zajęć tanecznych. 

14-18 września zaplanowano warsztaty (szkolenia) dla nauczycieli, aby za pośrednictwem wykładowców i specjalistów,  przekazać jak najwięcej pomysłów, wiedzy i umiejętności z zakresu folkloru tanecznego Podlasia do pracy z dziećmi i młodzieżą. 

W następnych tygodniach kolejne działania: koncerty, warsztaty i festiwal. 

 

jm

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
R.A
R.A 18.09.2019, 13:25
Zachęcam do tego aby był to przekaz o tańcu tradycyjnym (w jego kontekście kulturowym) a nie tylko stylizowanym!

Pozostałe