Gmina Drelów: Szerokie pasmo ekscytacji i wątpliwości

  • 07.11.2019, 00:19
  • Anna Ostapiuk
Gmina Drelów: Szerokie pasmo ekscytacji i wątpliwości
Trzy placówki szkolne i blisko 875 gospodarstw w gminie ma szansę przyłączenia się do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), której infrastruktura umożliwi dostęp do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości co najmniej 100Mb/s. W Drelowie odbyło się spotkanie informacyjne, na którym projektanci sieci przedstawili założenia projektu i odpowiadali na pytania zgromadzonych.

Mieszkańcy gminy zadali szereg pytań, w których niejednokrotnie powątpiewali w faktyczny dostęp do sieci dla wszystkich zainteresowanych gospodarstw domowych oraz przystępność ceny za przyłącze i abonament, którą w przeciągu dwóch lat (wg prognozy realizacji projektu dla gminy) powinien zaproponować operator, który przejmie sieć. Projektanci nie dysponują wiedzą na temat usług dystrybucyjnych, wyrazili jednak przekonanie, że cena usługi korzystania z sieci szerokopasmowej powinna być porównywalna do obecnych cen operatorów z zastrzeżeniem nowoczesnej, wyższej przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Sieć OSE zostanie poprowadzona w większości wzdłuż linii energetycznych PGE z wykorzystaniem istniejących słupów, jednakże w pewnych sytuacjach konieczne będzie sprowadzenie przewodów pod ziemię. Mieszkańcy, którzy niejednokrotnie są jeszcze w fazie naprawy własnych posesji po niedawnej budowie wodociągu, obawiają się niekorzystnych dla ich podwórek i działek rolniczych działań wykonawczych. Projektanci zapewniają jednak, że każda taka sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie i sieć zostanie poprowadzona w sposób nieingerujący w dobra prywatne. 

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 5 listopada

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wmk
wmk 08.11.2019, 14:13
Wątpliwości jak w Konopielce gdy wprowadzali elektrykę.

Pozostałe