Gmina Sosnówka: Romanowskie muzeum z wyróżnieniem

  • 13.12.2019, 09:48
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Sosnówka: Romanowskie muzeum z wyróżnieniem
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie jako jedno z pięciu instytucji kulturalnych w województwie lubelskim zostało wyróżnione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Uhonorowano je za zorganizowanie najciekawszych wydarzeń odbywających się w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Uroczysta gala odbyła się 19 listopada w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie. Na imprezie podziękowano instytucjom za ich włączenie się i zaangażowanie w obchody tegorocznego święta zabytków. Kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie nagród oraz wyróżnień popularyzatorów dziedzictwa narodowego. Romanowskie muzeum znalazło się na liście wyróżnionych obok Gminnego Ośrodka Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu oraz Szkołą Podstawową w Gołębiu, Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku oraz Miasta Kraśnik, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz „Biblioteki Na Poziomie” Filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.  Doceniono je za zorganizowanie uroczystości „Skażeni Polskością”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. – To już kolejne wyróżnienie, jakie otrzymało nasze muzeum. W 2018 r. również dostąpiliśmy takiego zaszczytu. Cieszę się, bo takie wyrazy uznania mobilizują nas do dalszej pracy – komentuje dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk

Myślą przewodnią Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 był „Polski Splot”. Akcja polegała na podejmowaniu inicjatyw promujących polską tradycję rzemieślniczą, krawiecką i tkacką. Przeplatanie się układów nitek nawiązuje do scalenia Polski po rozbiorach. W tym roku w całym kraju odbywały się wydarzenia poświęcone tej tematyce. W Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie 8 września zorganizowano uroczystość „Skażeni Polskością”. Zebrani mogli wysłuchać wykładu dr. Bartłomieja Staręgowskiego „Państwo rozdarte na części na powrót scalone zostanie”, obejrzeć wystawę „Wielobarwny splot – żywy element kultury ludowej”, wystawę Marta Leszczyńskiego pt. „ „Stroje ludowe” oraz wystawę odzieży inspirowanej ludowym motywem, której autorami scenariusza byli: Mariola Jeruzalska, Dorota Demianiuk i Krzysztof Bruczuk. Przysłowiową wisienką na torcie tego wieczoru był spektakl teatralny Jarzębiny z Paszenek pt. „Ożenek Franka” i koncert skrzypcowy muzyki ludowej w wykonaniu Oliwii Spychel.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe