Terespol: Odnowią pomnik budowy Traktu Brzeskiego?

  • 02.01.2020, 23:10
  • Anna Chodyka
Terespol: Odnowią pomnik budowy Traktu Brzeskiego?
Władze Terespola starają się o dofinansowanie remontu pomnika budowy Traktu Brzeskiego. – Mamy już wykonany projekt, który jest zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Obejmuje nie tylko odnowienie obelisku, ale też terenu wokół. W tym miejscu będzie można odpocząć – mówi burmistrz Jacek Danieluk.  

Konkurs na projekty mające na celu renowację zabytków ogłosił Urząd Marszałkowski w Lublinie. – Obecnie przygotowujemy się do złożenia odpowiedniego wniosku. O tym, czy dostaliśmy fundusze na remont pomnika budowy Traktu Brzeskiego dowiemy się w nowym roku. Jeśli nasza propozycja zostanie zatwierdzona, to w 2021 r. monument będzie odrestaurowany – wyjaśnia burmistrz Jacek Danieluk.

W planach jest też oświetlenie pomnika, a także postawienie w jego pobliżu ławek i zadbanie o tereny zielone wokół. - Jeśli inwestycja się powiedzie część uroczystości o charakterze historycznym, patriotycznym i kulturalnym będzie odbywać się właśnie w tym miejscu. Jednak sam monument nie zmieni swojego wyglądu, ale odnowione zostaną umieszczone na nim tablice upamiętniające m.in. budowniczych Traktu Brzeskiego. Postument jest też lekko przechylony, więc zostanie naprawiona jego konstrukcja. Natomiast w górnej części znajdzie się orzeł polski z końca XIX wieku – wyjaśnia burmistrz Jacek Danieluk.

Pomnik powstał w XIX wieku po tym, jak w 1823 r. w Królestwie Polskim oddano do użytku Trakt Brzeski. Dyrektorem generalnym budowy mostów i dróg w tym okresie był inż. Franciszek Ksawery Christiani. By uczcić to przedsięwzięcie wybudowano dwa obeliski, w Warszawie i Terespolu. Twórcą płaskorzeźb umieszczonych na postumencie był Paweł Maliński. Z kolei elementy żeliwne zostały wykonane w Zakładach Rządowych w Samsonowie.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe