Janów Podlaski: Wspólne ferie Polaków i Ukraińców

  • 02.02.2020, 07:03
  • Paulina Chodyka
Janów Podlaski: Wspólne ferie Polaków i Ukraińców
Fundacja Leny Grochowskiej po raz kolejny zorganizowała wypoczynek dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-17 stycznia w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

- Wspierając rozwój kontaktów między naszymi krajami oraz promując polską kulturę realizujemy projekt, w którym bierze udział 20 dzieci w wieku 11-18 lat z Ukrainy oraz 15 dzieci z gminy Janów Podlaski. Do wzięcia udziału w wypoczynku została zaproszona młodzież z Ukrainy uzdolniona plastycznie, muzycznie i sportowo. Dla dzieci z Janowa to wyróżnienie za dobre wyniki w nauce – opowiada Aneta Żochowska z Fundacji Leny Grochowskiej.

Głównym celem wspólnego wypoczynku młodzieży polskiej i ukraińskiej jest integracja i rozwój dodatkowych zdolności i pasji uczestników. Przez 10 dni młodzież uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Fundację Leny Grochowskiej, Zamek Janów Podlaski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim.

W programie znalazły się m.in. zajęcia taneczne, sportowe i plastyczne, nauka jazdy konnej, wycieczka do Lublina, zwiedzanie stadniny i wiele innych. Dzieci z Ukrainy odwiedziły też Zespół Placówek Oświatowych w Janowie Podlaskim. Dzięki temu miały możliwość poznania, w jaki sposób w Polsce zorganizowana jest nauka ich rówieśników.

16 stycznia na Zamku Biskupim w Janowie odbyło się uroczyste podsumowanie kolonii z udziałem dzieci z Ukrainy i Janowa, przedstawicieli organizatorów oraz gości. Dzieci zaprezentowały się we wspólnym  występie artystycznym, który doskonale pokazał jak intensywnie i efektywnie spędzili czas na Lubelszczyźnie.

Nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Niepełnosprawni pośród nas”, podczas którego dzieci zobrazowały, jak postrzegają osoby z niepełnosprawnością w swoim otoczeniu. Ze strony ukraińskiej organizatorem wypoczynku była Fundacja Młodej Polonii z siedzibą w Krzemieńcu na Ukrainie.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe