Powiat radzyński: Covid-19 wgryza się w gminne budżety

  • 19.05.2020, 10:22 (aktualizacja 20.05.2020, 21:12)
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Covid-19 wgryza się w gminne budżety
Dwa miesiące zamrożenia gospodarki widać już we wpływach do kas samorządów. Część gmin powiatu radzyńskiego odnotowało spore spadki wpływów, które mogą zaważyć na całorocznej polityce finansowej gmin. Zauważalne braki w tegorocznych budżetach zanotowały już gminy Czemierniki i Kąkolewnica.

Zarząd Gmin Wiejskich RP już 18 marca apelował w piśmie do Pawła Szefernakera, sekretarza stanu w MSWiA, pełnomocnika rządu ds. samorządów o zajęcie się sprawą osłon jednostek samorządowych. „(...) kondycja finansów jednostek samorządu terytorialnego została osłabiona wcześniejszymi regulacjami związanymi np. z oświatą oraz ulgami w podatkach dochodowych , a nowa sytuacja związana z zapaścią wielu branż wnoszących różnego rodzaju daniny, opłaty i podatki lokalne spowoduje dalsze zmniejszenie wpływów z PIT i CIT (...)” - pisał przewodniczący ZGW RP, Krzysztof Iwaniuk do ministra Szefernakera.

Związek postulował w tym piśmie, by w przygotowywanym pakiecie osłonowym uwzględnić starty jednostek samorządowych: „ (…) JST ponoszą podwójne straty. Raz w zakresie umniejszenia należnych i planowanych dochodów własnych, dwa w zakresie zmniejszenia subwencji wyrównawczej (...)” - wskazywali członkowie ZGW.

Dokładnie takie mechanizmy, jakie w połowie marca wskazał ZGW w piśmie do wiceministra MSWiA, bardzo szybko zaczęły zauważać niektóre gminy w powiecie radzyńskim. - Zauważamy spadek dochodów zwłaszcza dotyczący udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. udziały w PIT). Porównując rok do roku w analogicznym okresie udziały w PIT w kwietniu 2020 r. były o 45% niższe niż w kwietniu roku 2019 r. W marcu 2020 r. były niższe o około 20% w stosunku do marca 2019 r. - informuje Agnieszka Fijałek-Ładna, skarbnik gminy Kąkolewnica. - Wpływy z PIT za okres od stycznia do kwietnia 2019 r. wynosiły 1.307.125,00 zł, a w roku 2020 r. w analogicznym okresie wpływy z udziału w PIT wyniosły 1.047.206,00 zł czyli są niższe o 20%.

Jak to się ma do polityki finansowej gminy? - Ponieważ szacuje się, że dochody zaplanowane w uchwale budżetowej na 2020 rok nie zostaną uzyskane w planowanej wysokości, to wydatki ponoszone przez gminę także będą ograniczone – mówi wprost skarbnik UG w Kąkolewnicy. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 maja

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.05.2020, 13:46
To wojcinie sie udalo ukryc swoja nieudolnosc.

Pozostałe