Wózki używane - czyli jak usprawnić pracę firmy niewielkim kosztem?

 • 25.09.2019, 15:00
 • Grupa Tipmedia
Wózki używane - czyli jak usprawnić pracę firmy niewielkim kosztem?
Szukasz sposobu jak poprawić wydajność pracy w Twojej firmie? Pojawiają się nowe zlecenia ale nie masz sprzętu, aby je obsłużyć? Nie musisz tracić klientów! Zainwestuj w wózki używane! Zobacz, ile możesz zaoszczędzić na ich zakupie w porównaniu z nowym sprzętem.

Rynkowe ceny nowych wózków widłowych znanych marek to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdego przedsiębiorca stać jednorazowo na tego typu wydatek, tym bardziej jeśli potrzebuje kilku urządzeń równocześnie. Można temu zaradzić np.:

 • kupując sprzęt na raty;
 • biorąc urządzenie w leasing;
 • wynajmując niezbędne pojazdy na określony czas;
 • kupując wózki używane.

Temu ostatniemu punktowi przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule.

Wózki używane - dlaczego warto?

Głównym atutem przemawiającym za zakupem wózków używanych jest z pewnością ich cena. Wybierając sprzęt z drugiej ręki można zapłacić za niego nawet 50% (i mniej) oryginalnej ceny rynkowej. Jest to bardzo opłacalne i korzystne rozwiązanie dla:

 • firm, które dopiero wchodzą na rynek;
 • przedsiębiorstw, które w krótkim czasie chcą powiększyć swoją flotę wózków niewielkim nakładem finansowym;
 • każdego, kogo w danym momencie nie stać na zakup nowego sprzętu, a bezwzględnie potrzebuje urządzenia na własność.

Przemyślany zakup wózków używanych w większości przypadków jest dobrą inwestycją, o ile oczywiście odpowiednio zadba się o jego warunki, wyliczy dodatkowe koszty i przede wszystkim - wybierze dobrej jakości sprzęt.

Jak wybrać dobre wózki używane?

jak wybrac dobre wozki uzywane

Kupując wózki używane należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów, które pozwolą wybrać z powodzeniem jak najlepsze urządzenie. Przede wszystkim warto wybrać sprawdzone i rzetelne miejsce zakupu.
W Internecie pojawia się mnóstwo indywidualnych ofert, które zachęcają niskimi cenami, jednak przy ich wyborze warto dokładnie sprawdzić źródło pochodzenia pojazdu, jego rzeczywisty stan techniczny i dotychczasowe naprawy - tak aby nie dać się nabrać nieuczciwemu sprzedawcy.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty autoryzowanych dealerów lub składów wózków widłowych. W tych miejscach także można nabyć używane wózki za niewielkie pieniądze. A dodatkowo, zwykle wózki używane sprzedawane w tego typu miejscach są przygotowane do zarejestrowania ( są w dobrym stanie technicznym i posiadają niezbędne dokumenty). Często na zakup używanego sprzętu od dealera można także uzyskać gwarancję!
Jednak bez względu na to z jakiego źródła pochodzi pojazd, przed zakupem wózka używanego sprawdź:

 • rzeczywisty stan techniczny pojazdu - najlepiej, aby pomógł Ci w tym doświadczony konserwator. Zwróć szczególną uwagę, na to które części w pojeździe były naprawiane/wymieniane. Czy wszystkie części są oryginalne, czy część z nim to zamienniki. Jakiej są jakości? Czy pojazd w obecnym stanie przejdzie pozytywnie przegląd?
 • ilość przepracowanych motogodzin - najlepiej odczytać ją w odniesieniu do roku produkcji pojazdu. I choć przeliczenie średniej ilości przepracowanych godzin w roku/miesiącu/tygodniu może wymagać sporo zacięcia i dobrego kalkulatora, to będziesz mieć możliwość jasnego określenia jak intensywnie eksploatowany był pojazd.
 • parametry sprzętu - pomimo iż kupujesz wózek używany, ważne, aby był dopasowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Na rynku używanych pojazdów dostępnych jest bardzo dużo różnorodnych, atrakcyjnych modeli urządzeń. Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić: jaki jest ich udźwig maksymalny, maksymalna wysokość podnoszenia czy prędkość jazdy. Wszystkie te parametry muszą odpowiadać wymaganiom, jakie będą stawiane przed wózkiem używanym w nowym miejscu pracy.
 • dodatkowe wyposażenie - częstą praktyką jest, iż wraz z wózkiem używanym można zakupić przypisany mu uprzednio osprzęt, lub wózek posiada zamontowane dodatkowe wyposażenie w postaci choćby zabudowanej kabiny. Tego typu osprzęt i wyposażenie to zwykle niewielki koszt dopłaty, czasem są także - w gratisie.
 • gwarancję na zakup - wielu oficjalnych sprzedawców oferuje gwarancję na zakup wózków używanych. Kupujący może mieć wtedy pewność, że sprzedawany pojazd jest w dobrym stanie. Oczywiście, gwarancja na wózek używany nie jest tak długa jak gwarancja na nowy sprzęt. Zwykle obejmuje określoną ilość motogodzin lub czas (nawet do dwóch lat!).
 • cenę pojazdu - składają się na nią wszystkie wymienione powyżej czynniki. Cena zakupu wózka używanego może wynosić od 30 do 70% jego pierwotnej wartości. Wszystko zależy od modelu, stanu technicznego i pozostałych składowych.
  Szczególnie czujny bądź podczas zakupu urządzenia od osoby prywatnej: zaniepokoić powinna Cię zbyt wysoka cena w stosunku do roku produkcji i stanu technicznego pojazdu (sprzedający może zawyżać rzeczywisty aktualny koszt wózka) lub zbyt niska cena za stosunkowo nowy model wózka używanego (być może posiada jakieś ukryte wady i usterki).

Rzetelna kontrola wszystkich powyższych elementów może pomóc prawidłowo wybrać dobry sprzęt.

Co warto sprawdzić przed zakupem w wózku używanym?

co warto sprawdzic przed zakupem wozka uzywanego

Wymienienie wszystkich elementów wózka używanego, które warto sprawdzić przed zakupem zajęłoby mnóstwo miejsca i czasu, dlatego my zwrócimy uwagę na najbardziej istotne:

 • silnik - uruchom zimny silnik i obserwuj, co dzieje się z wózkiem. Po 15 minutach pracy silnika, po kolei włączaj każdą funkcję hydrauliczną. Zaniepokoić powinna Cię:
  - nierównomierna praca silnika;
  - zmiany w natężeniu emisji spalin;
  - wycieki.
 • akumulator - dokładnie mu się przyjrzyj. Jeśli występują na nim nieregularne wypukłości, może to oznaczać, że jest użytkowany już od dawna. Jeszcze bardziej niepokojące są występujące na obudowie białe lub zielone kryształki - wskazują one na zasiarczenie akumulatora.
 • maszt - unieś ładunek o maksymalnej dopuszczalnej wadze na wysokość niewiele powyżej 20 cm. Obserwuj z jaką szybkością widły opadają (może być potrzebna do tego miarka). Prawidłowo funkcjonujący maszt nie pozwoli na to, aby ładunek opadał szybciej niż 1cm/1min.

Ponadto warto zwrócić uwagę także na stan opon i wideł, napięcie łańcuchów czy ewentualne otarcia i wgniecenia mogące sugerować, iż eksploatacja wózka była bardzo intensywna i nie przebiegała do końca poprawnie.

Gdzie kupić wózek używany?

gdzie kupic wozek uzywany

Jak już wspomnieliśmy, wózki używane można znaleźć na:

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży nie zapomnij dokładnie przeanalizować jej warunków i sprawdzić wszystkich niejasności. Natomiast po zakupie wózka dopełnij formalności - zarejestruj pojazd w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Podsumowanie

Wózki używane to dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce niewielkim nakładem finansowym skutecznie wspomóc posiadaną flotę pojazdów. Dobrze dobrane, sprawne sprzęty pozwolą zrealizować większą liczbę zamówień, obsłużyć wszystkie ładunki i zyskać nowych klientów. Pomyśl o tym, kiedy zaczniesz zastanawiać się, czy warto inwestować w wózki używane!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: