Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 lutego 2026 01:26
Reklama
Reklama
Reklama

Gmina Tuczna: Cyfryzacja rolnictwa to teraźniejszość

Rolnicy z gminy jako pierwsi w Polsce mogą bezpłatnie korzystać z nowoczesnej platformy internetowej, za pomocą której kompleksowo zarządza się gospodarstwem rolnym. Wszystko w ramach projektu „Nadbużański Ziemniak”. Zainteresowani gospodarze w miniony czwartek dowiedzieli się, czym tak naprawdę jest innowacyjne rozwiązanie. 
Gmina Tuczna: Cyfryzacja rolnictwa to teraźniejszość

Gmina Tuczna realizuje projekt z Polską Federacją Ziemniaka, Państwową Szkołą Wyższą im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Microsoftem oraz dostawcą rozwiązań technicznych, czyli Agri Solutions. – Chcemy wyprodukować własny ziemniak i skrócić łańcuch dostaw do maksymalnie jednego  pośrednika, stając się na rynku silnym graczem – podkreśla wójt Zygmunt Litwiniuk.

Nowa platforma
Rolnicy, którzy są zainteresowani tematem, mieli okazję poznać szczegóły programu podczas konferencji. Odbyła się ona 10 września w Domu Strażaka w Tucznej. Przed zebranymi wystąpili m.in. przedstawiciele firmy Agri Solutions Kamil Serwata i Tomasz Rupacki, którzy zaprezentowali platformę internetową FarmCloud. – Produkcja rolno-spożywcza jest siecią powiązań między wieloma podmiotami, począwszy od rolników, doradców terenowych, firm usługowych, lokalnych jednostek samorządowych. Ideą platformy jest umożliwienie lepszej współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w produkcji rolno-spożywczej poprzez budowanie relacji biznesowych, optymalizacje procesowe i produktowe, wymianę informacji oraz skracanie łańcucha dostaw – wyjaśnia Kamil Serwata.

– Platforma składa się z dwóch podstawowych aplikacji: Portal Farmera, czyli system do kompleksowego zarządzania gospodarstwem rolnym oraz AgriCRM przeznaczony dla jednostek samorządowych, okręgowych doradców rolnych, handlowych do kooperacji z rolnikami. Platforma pomaga przygotowaniu i obiegu dokumentacji między podmiotami, jest łatwa w obsłudze i ma wiele pomocnych opcji, jak np. pomiar wilgotności gleby – dodaje Tomasz Rupacki. Panowie w obszernej prezentacji pokazali, jak działa platforma i jakie korzyści wynikają z jej posiadania. Wystarczy mieć dostęp do Internetu.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 września


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Na chorych ludzi to powinno się zbierać pieniążki . Na leczenie . Ale dla jakiegoś przedsiębiorcy na odbudowę biznesu ? Pewnie z ubezpieczenia weźmie więcej niż to było warte . Każdy teraz o zdrowych zmysłach ubezpiecza swój biznes . KAŻDY O ZDROWYCH ZMYSŁACH UBEZPIECZA!!!! A nam Rolnikom zawsze robią pod górkę i dotacje coraz mniejsze . To może i my rolnicy będziemy robić sobie zbiórkę bo mamy dotacje coraz mniejsze i Unia Europejska nas oszukuje . Nam rolnikom nich nie daje a przedsiębiorcy sobie zbiórki robią na biznesy .Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:16Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Alkomat dawać do końca życia .Treść komentarza: Wielu ludzi zna dane i wie kim byli pijacy . Ale świat i opinia publiczna powinna poznać imiona, nazwiska , adresy , zdjęcia itp tych ludzi aby ich omijać z daleka . Skoro pili alkohol w pracy to mogą też po pijanemu autem jeżdzić ( mogą ale nie muszą ) .... ale lepiej omijać takich z daleka . Ciekawe gdzie teraz pracę znajdą ? Nie bardzo chcą zatrudniać takich co w pracy chleją . Może gdzieś przy łopacie znajdą robotę lub w ochronie bo nigdzie indziej nikt ich nie zatrudni . Większość osób z okolicy wie o kogo chodzi i nie zatrusnią takich . Ja bym ich zatrudnił ale co dziennie bym ich sprawdzał alkotestem czy do pracy przychodzą trzeźwi ?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:10Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: To już takie stare aż żałosne.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:48Źródło komentarza: Podejrzany o zabójstwo ratownika medycznego jest poczytalnyAutor komentarza: Janko FujaraTreść komentarza: A może zacznijmy od tego, do czego ich dane są tobie potrzebne? Własnego życia nie masz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:14Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama