Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 08:14
Reklama
Reklama

Zwykła na pozór ulica, a w życiu jednak łatwiej

Niewiele ponad dwa kilometry ma ulica Kusocińskiego w Świdniku. Droga, która powstała dzięki unijnej dotacji, ułatwiła życie mieszkańcom miasta. Zadowoleni są także podróżni korzystający z Portu Lotniczego Lublin.
Zwykła na pozór ulica, a w życiu jednak łatwiej

Miasto Świdnik z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego otrzymało ponad 16,8 mln zł dofinansowania. Do unijnych pieniędzy lokalny samorząd dołożył jeszcze prawie 8 mln zł. To wystarczyło na budowę ulicy, która połączyła drogę ekspresową S17/12 z Portem Lotniczym. Tak powstała ul. Kusocińskiego.

 

Dlaczego ulica Kusocińskiego jest tak ważna dla miasta?

Nie tylko rozluźniła jego zatłoczone ulice, ale także stworzyła alternatywny wjazd do Świdnika. Połączyła go z drogą ekspresową. Podróżni jadący ze wschodu województwa, na przykład z Piask, Chełma, Tomaszowa czy Zamościa, łatwiej dojadą na lotnisko.

Oddanie tej drogi do użytku pozwoliło rozładować ruch samochodowy w centrum Świdnika i na ul. Jana Pawła II, więc i korki są mniejsze – mówią zgodnie mieszkańcy. – W mieście jest znacznie bezpieczniej. Na ulicy Kusocińskiego zresztą też, bo pojawiły się znaki, zapory  drogowe, słupki przeszkodowe i bariery ochronne.

 

Spójrzmy jednak na całe przedsięwzięcie

W Świdniku wybudowano drogę o długości nieco ponad 2 km, a na niej 12 skrzyżowań. U zbiegu ulicy Kusocińskiego i ulic NSZZ Solidarność i Modrzewskiego powstało również rondo.

Przez budowę dziesiątków zjazdów zadbaliśmy o skomunikowanie terenów przyległych. W ramach inwestycji wybudowano 6 zatok autobusowych – podkreślają urzędnicy ze świdnickiego magistratu. – Wzdłuż ulicy powstał chodnik i ścieżka rowerowa. Ścieżka kończy się dopiero przed skrzyżowaniem z ul. Jarzębinową. Chodnik zaś wybudowano wzdłuż całej ulicy Kusocińskiego, który biegnie od strony miasta Świdnik.

Jazda na rowerach czy rolkach staje się z roku na rok coraz modniejsza, dlatego każdy kilometr ścieżek rowerowych jest w tej chwili na wagę złota – komentuje Pan Marcin, zapalony rowerzysta ze Świdnika. Nasz rozmówca jeździ na rowerze od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pasją tą zaraził swoją rodzinę: żonę i dwoje dzieci. – Na ul. Kusocińskiego można patrzeć na wiele sposobów. Kogoś najbardziej cieszy szybki dojazd do domu, czy lotniska. Ktoś inny zwraca uwagę na poprawę bezpieczeństwa i wygodę. Dla nas najważniejsza jest ścieżka rowerowa. Dobrze, że budując nowoczesne drogi, myśli się także o rowerzystach.

 

Budowie ulicy Kusocińskiego towarzyszyła troska o środowisko

Do oświetlenia nowej arterii wykorzystano 188 lamp wyposażonych w diody LED. Zbudowano sieć wodociągową i kanalizację sanitarną. Towarzyszy jej kanalizacja deszczowa odprowadzająca z drogi wody opadowe i roztopowe – Część tej wody trafia do zbiornika retencyjnego wód opadowych. Przebudowano ponadto istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną, gazową, wodnokanalizacyjną i elektryczną.

Nowa ulica przyniosła rzeczywistą ulgę mieszkańcom Świdnika. Jej budowa przyczyniła się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej województwa lubelskiego. To zaś jest jeden z celów realizowanych za unijne pieniądze na obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Lubelskie Fundusze Europejskie

Dowiedz się więcej na:

rpo.lubelskie.pl

LubelskieFunduszeEuropejskie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: as Treść komentarza: Bez problemu można wyłączyć i nie korzystać z tej funkcji telefonu, ale generalnie lepiej mieć, ta funkcja mimo niepotrzebnych wezwań czasami, uratowała już wielu ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Lubelskie. Zgubiony telefon postawił na nogi służby Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Już specjalnie rower kupiłem, na tą okazję Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:05 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama