Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 10:01
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Zdrowie: Ratownicy medyczni radzą

Jak postępować i jak pomóc osobie u której podejrzewamy zawał mięśnia sercowego? Swoimi radami, krok po kroku dzieli się ratownik z ponad 20-letnim doświadczeniem w Pogotowiu Ratunkowym w Białej Podlaskiej Jacek Semczuk.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Wyobraźmy sobie, że spacerujemy po parku i nagle zauważamy osobę, która wyraźnie źle się czuje. Podejrzewamy, że ma zawał serca. Jakie ma objawy? – Zawał pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do niedokrwienia serca mięśniowego, a w konsekwencji do jego martwicy, na skutek przytkania się tętnicy. Takim typowym, najczęstszym objawem jest bardzo silny ból za mostkiem. To silny, tępy ból, który może promieniować do ramion, do żuchwy lub do brzucha – opowiada Jacek Semczuk. 

– Taki pacjent może zrobić się blady, spocony, zlany zimnym potem. Należy pamiętać, że wspomniane objawy świadczą o tym, że ten człowiek jest w stanie zagrożenia życia i trzeba natychmiast zadzwonić po karetkę – radzi ratownik. – Przede wszystkim bardzo ważne jest, żeby zabronić temu człowiekowi wstawać, a tym bardziej chodzić. Jeżeli zacznie chodzić, może sprowokować zawał – dodaje. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 18 maja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama