Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 06:40
Reklama

Gminny zbiornik retencyjny

Gminny zbiornik retencyjny

Do najważniejszych inwestycji w gminie Terespol, na półmetku kadencji samorządu zalicza się budowę zbiornika retencyjnego wraz z budowlami towarzyszącymi na rzece Czapelka w Kobylanach. Budowa rozpoczęła się w  2017 r., a prace ukończono w 2020 r. Całkowita wartość inwestycji to 9 278 589,07 zł. Zbiornik ma 25,80 ha lustra wody i będzie pełnił funkcję rekreacyjną oraz przeciwpowodziową i retencyjną, co jest bardzo ważne przy powtarzających się klęskach suszy. Planowany jest też rozwój infrastruktury turystycznej i integracja z ponadregionalnym szlakiem turystycznym Green Velo, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika.

- Już na etapie budowy zbiornik w bezpośredni sposób wpływał na rozwój gminy, w tym osadnictwa, poprzez zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych. Na terenie wykreowanego centrum gminy Terespol, zlokalizowanego w sąsiedztwie zbiornika, gmina sprzedała już osiemdziesiąt jeden działek budowlanych. Inwestycja poprawi jakość życia mieszkańcom gminy i regionu. Wpłynie pozytywnie na rynek pracy w zakresie usług turystycznych i rekreacji – mówi wójt Krzysztof Iwaniuk. Ale to nie wszystko, gdyż dzięki budowie zbiornika i staraniom samorządu, rzeka Czapelka, powyżej zbiornika retencyjnego, odzyskała drugą klasę czystości. - Wszystkie ścieki komunalne zostały zebrane do oczyszczalni położonej poniżej zbiornika - podkreśla włodarz gminy. 

Całość inwestycji została sfinansowana z funduszy własnych gminy Terespol. - Zadanie nie mogło uzyskać dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego. Nie było też innych programów wspierających budowę zbiorników małej retencji. Uzyskaliśmy znaczące oszczędności po przetargowe. W sumie 9 585 278,40 zł, gdzie wartość kosztorysowa wynosiła 17 242 304,45 zł, a wartość z przetargu to 7 657 026,05 zł. Oszczędności pozwoliły gminie Terespol, w perspektywie trzyletniej realizacji, sfinansować zadanie bez dodatkowych kredytów - zaznacza Krzysztof Iwaniuk. 

Gminny zbiornik retencyjny w Kobylanach – gmina Terespol SMS O TREŚCI SPIS.2 NA NUMER 73601 (3zł+VAT = 1 głos) lub 7643 (6 zł+VAT = 3 głosy) lub 79567 (9zł+VAT = 5 głosów)


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama