Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 15:14
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Gmina Sosnówka: Talerz miśnieński Kraszewskiego i srebrna filiżanka wielkiego pisarza

Muzyczna uczta na początek spotkania, potem spora dawka wiedzy i coś dla zmysłów smaku. Tak można podsumować wydarzenie „W gościnie u Kajetana Kraszewskiego” zorganizowane w Muzeum im. J.I. Kraszewskiego w Romanowie. – Chcieliśmy pokazać, że sztuka kulinarna przekazywana z pokolenia na pokolenie stała się częścią kultury narodowej – mówi dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk.
Gmina Sosnówka: Talerz miśnieński Kraszewskiego i srebrna filiżanka wielkiego pisarza

Autor: Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie

Wydarzenie odbyło się 19 września, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Do romanowskiego muzeum przybyło wielu gości, zarówno z gminy Sosnówka, jak i spoza niej. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu „Bialskiego Jazz Trio”, który zachwycił zgormadzoną publiczność. Kolejnym ciekawym punktem była prelekcja pn. „Tradycje kulinarne XIX-wiecznych dworów szlacheckich”. Zebrani goście zapoznali się z wciąż obecnymi tradycjami polskich stołów i ze zwyczajami panującymi na dworach szlacheckich w dziewiętnastym stuleciu. – Niezwykłe znaczenie miała gościnność i otwartość, która trwa do dzisiaj, na przykład pod postacią dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole. Także chleb w kulturze polskiej ma głęboką symbolikę. Od najdawniejszych czasów był w Polsce świętością – mówi autorka prelekcji i adiunkt muzeum Mariola Jeruzalska.

Prelegentka opowiedziała o kolejności i sposobie podawania potraw, o hierarchii przy stole i o symbolice „szarego końca”. Zwróciła też uwagę, na piękno XIX-wiecznych zastaw, porcelanowych pater czy szklanych żardinier. – Wyjątkowe miejsce w każdym dworze miała apteczka zawierająca lekarstwa, nalewki, suszone zioła i produkty luksusowe, takie jak: bakalie, szafran czy imbir – dodaje Mariola Jeruzalska. Słuchacze zapoznali się również z nazwami ziół leczniczych i ich ponadczasowym zastosowaniem. Usłyszeli też o tradycji produkcji piwa i pieczenia pierników. Podczas podsumowania prelegentka zwróciła uwagę na znaczenie XIX-wiecznych książek kucharskich i poradników dla gospodyń, stanowiących inspirację także dla współczesnych zwolenników rodzimej kuchni. Recenzję jednego z takich dzieł pt. „Dwór wiejski” Karoliny z Potockich Nakwaski napisał Józef Ignacy Kraszewski.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 28 września


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama